Kā pavasarī mēslot rozes, lai tās bagātīgi un ilgi ziedētu?
Katra dārzkopības entuziasta sapnis ir izveidot ekskluzīvu dārzu, kas pilns ar rozēm. Krūmiem jābūt ne tikai lieliski veseliem, bet arī bagātīgi ziedošiem visas vasaras garumā līdz pat pirmajām vēlajām rudens salnām. Galvenās barības vielas, kas nepieciešamas rožu uzplaukumam, ir slāpeklis, fosfors un kālijs. Šie trīs svarīgākie elementi ir šo augu veselības un vitalitātes pamats. Šīs vielas rozes var iegūt gan no gataviem minerālmēsliem, gan no dārza augsnē esošajām organiskajām vielām. Katram mēslošanas līdzekļa veidam ir savas specifiskas īpašības, gan pozitīvas, gan negatīvas. Tāpēc optimālā pieeja ir prasmīgi apvienot dažādu mēslojuma veidu priekšrocības. Tomēr pirms tam ir lietderīgi saprast, kā mēslojums darbojas, ko tas satur un kā tas ietekmē augsni un rožu krūmus.
Kāpēc rozēm nepieciešams slāpeklis, fosfors un kālijs?
Slāpeklis ir būtisks zaļās masas attīstībai, taču pārmērīgs tā daudzums var izraisīt jaunu dzinumu augšanu uz ziedēšanas rēķina, kā rezultātā veidojas spēcīgs, zaļš krūms ar maziem, nepievilcīgiem ziediem. Savukārt fosfors labvēlīgi ietekmē sakņu sistēmas attīstību, veicina dzinumu nobriešanu un ir būtisks pumpuru veidošanai un bagātīgam ziedēšanai. Savukārt kālijs ir ļoti svarīgs dzinumu nostiprināšanai un rožu krūmu sagatavošanai veiksmīgai ziemai.
Rožu mēslojums: organiskais vai minerālais?
Minerālmēsli, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju dažādās proporcijās, satur daudz mikroelementu un ir ērti lietojami. Tos var lietot gan šķidrā, gan granulētā veidā, kur barības vielas pakāpeniski izdalās, pakļaujot tās gaismas, mitruma un gaisa iedarbībai. Tomēr pārmērīga minerālmēslu lietošana var iesāļot dārza augsni, kas negatīvi ietekmē augu sakņu sistēmas attīstību. Ieteicams tos lietot tikai mitrā augsnē, lai izvairītos no iespējamas sakņu puves.
Turpretī organiskie mēslošanas līdzekļi, piemēram, vistu mēsli, komposts, celuloze, kūdras skaidas, koksnes pelni vai kompostēta zāle, ir augsnes struktūrai draudzīgāki. Organiskajos mēslošanas līdzekļos esošais humuss piesaista sliekas, kas uzlabo augsnes struktūru, padarot to gaisa caurlaidīgāku. Organiskos mēslošanas līdzekļus parasti lieto rožu krūmu augšanas un attīstības fāzē, bet tos nav ieteicams lietot pirms pārziemošanas.
Efektīvai mēslošanai rozes ir vērts ievērot dažus noteikumus.
-
Aprīlī, kad rožu pumpuri uzbriest, ir pienācis laiks pirmajai mēslošanai. Šajā periodā rozēm nepieciešams slāpeklis, ko var nodrošināt ar organiskiem produktiem, piemēram, vistu mēsliem 100 g vai pilnībā kompostētiem kūtsmēsliem 300 g uz krūmu. Var arī atšķaidīt 30 gramus mēslojuma 10 litros ūdens, piemēram, amonija nitrātu.
-
Otro mēslošanu veic maijā, kad sāk attīstīties dzinumi. Bioloģiskajā lauksaimniecībā var izmantot kūtsmēslu iestrādi 3-4 litri uz krūmu. No minerālmēsliem piemērota ir amonija nitrāta (10-15 g), kālija sāls (15-20 g) un dubultā superfosfāta (30 g) kombinācija.
-
Trešo mēslošanu veic vasaras sākumā, pumpuru veidošanās laikā, izmantojot kālija-fosfora mēslojumu. Organiskais mēslojums ietver šķīdumu, kas pagatavots no govs vai vistas mēsliem.
-
Lietojot minerālmēslus, ieteicams izmantot amonija nitrātu vai kālija nitrātu (15-20 g uz kvadrātmetru), superfosfātu (30-40 g uz kvadrātmetru) un kālija sulfātu (10-15 g uz kvadrātmetru).
-
Šajā laikā rožu krūmus var apsmidzināt arī ar magnija un dzelzs helāta šķīdumu, kas ir ļoti svarīgi rozēm, jo īpaši neskartā dārzā. Šo apstrādi vislabāk veikt mākoņainā dienā vai vakarā pēc saulrieta.
Paturiet to prātā, lietojot organiskos mēslošanas līdzekļus.
Lietojot organiskos mēslošanas līdzekļus, jāievēro daži galvenie noteikumi. Ja runa ir par vistu mēslojumu, ieteicams to atšķaidīt ar ūdeni proporcijā 1:20 un pirms lietošanas atstāt vismaz piecas dienas. Savukārt govs kūtsmēslus vajadzētu atšķaidīt ar ūdeni proporcijā 1:10, tvaicēt un pēc tam atkal atšķaidīt ar ūdeni proporcijā 1:2.
Organiskos mēslošanas līdzekļus drīkst lietot tikai tad, kad temperatūra ir virs nulles un nav prognozētas nakts salnas. Svarīgi ir arī ievērot mērenību, jo pārāk liels mēslojuma daudzums var izraisīt sakņu apdegšanu un izraisīt rožu slimības. Šādā gadījumā ieteicams piemērot principu "labāk mazāk, bet biežāk", lai nodrošinātu vienmērīgu un drošu organiskā mēslojuma lietošanu.
Plānojat iegādāties rozes mūsu veikalā? Neaizmirstiet izvēlēties pareizo mēslojumu ko arī atradīsiet GradinaMax.lv!