Vispopulārākais zieds ir rozes. Tās aug visur, un tās var apbrīnot gan lielos parkos, gan nelielos zemes gabaliņos. Daudzi dārzkopji pamatoti uzskata rozi par dārza karalieni un ierāda tai vislabākās vietas dārzā vai pie ieejas. Uzzināsim, kā izveidot savu rožu dārzu, kas sagādās prieku un lepnumu.
Šķirnes izvēle
Rožu šķirnes ir tikpat modernas kā jebkas cits. Pašlaik populāras ir rozes ar lieliem ziediempušķainiem kas zied garu, stingru kātu galos. Tās ir ideāli piemērotas pušķiem. Papildus floristikā tās izmanto arī smaržīgu aleju veidošanai.
Otrajā vietā popularitātes reitingā ir dobes rozes. Tās nav tik augstas kā puķu rozes. Tās stāda puķu dobēs un veido zemus dzīvžogus - apmales.
Parka rozes ir ideāli piemērotas audzēšanai atsevišķos krūmos. To augstums ir 2-3 m, un stublāji ir tik stingri, ka tām nav nepieciešami balsti.
Joprojām populāras ir kāpjošo rožu šķirnes To stublāji var sasniegt līdz pat 6 m garumu, tāpēc tās audzē uz režģiem un lapenēm. Tās izskatās iespaidīgi vertikālajā dārzkopībā un piešķir dārzam karalisku krāšņumu.
Seguma šķirnes var audzēt kalnu pakalnos, nogāzēs un zālājos. Šādas rozes guļ uz zemes kā krāsaini paklāji.
Ja dārzs ir ļoti mazs, tajā iederēsies vismaz dažas miniatūras rozes. Tās var audzēt arī lielos zemes gabalos, veidojot zemas apmales gar celiņiem vai rotājot puķu dobes gar perimetru.
Kas nepieciešams rozēm, lai tās labi augtu
Rozes izskatās izsmalcinātas un kaprīzas, taču tās ir ļoti mazprasīgas. Ar to audzēšanu var tikt galā pat iesācējs dārznieks. Apskatīsim, kas nepieciešams ziedu karalienei, lai tā labi augtu, neslimotu un krāšņi ziedētu.
Rožu dārza vietai jābūt saulainai un vēdināmai, bet ne stiprā vējā. Nestādiet rozes ēnā vai augstu koku tuvumā.
Jebkura augsne ir piemērota, bet rozes visbagātāk zied auglīgā, ar organiskām vielām bagātā melnozemē, kuras pH ir 6-6,5. Pirms stādīšanas ir vērts augsnei pievienot kompostu vai citas organiskās vielas, lai uzlabotu augsnes struktūru un mitruma uzkrāšanos.
Rozes var stādīt no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Stādīšanas laiks ir atkarīgs no iegādātajiem spraudeņiem. Ja tiem ir kailas saknes, ideāls stādīšanas laiks ir agrs rudens. Pirms stādīšanas apgrieziet sakņu galus un 2-3 stundas mērcējiet spraudeņus ūdenī.
Augus podos un konteineros var stādīt rudenī, pavasarī un pat vasarā. Izrokiet bedrīti, pieberiet augsni ar mēslojumu un pārvietojiet spraudeņus ar zemes gabalu no podiņa uz pastāvīgu vietu.
Stādot potētos spraudeņus, potēšanas vietai jābūt aptuveni 3-5 cm zem augsnes virsmas. Tas pasargās augu no sala un mazinās savvaļas ataugšanu.
Pēc iestādīšanas rozes bagātīgi jāaplaista un jāmulčē ar mizu. Biezs mulčas slānis saglabā augsnes mitrumu un novērš nezāļu augšanu. Pirmajā gadā krūmi nav jāmēslo.
Rožu kopšana
Pieaugušus augus nepieciešams regulāri laistīt. Karstākajās dienās laistiet vismaz divas reizes nedēļā. Jo vecāks ir krūms, jo lielākas, dziļākas un sazarotākas ir tā saknes, tāpēc tas vieglāk pārcieš sausumu.
Rozes aug un zied visu sezonu, tāpēc tām nepieciešams daudz barības vielu. Vislabāk iegādāties īpašu mēslojumu rozēm. Sezonas sākumā mēslošanā dominē slāpeklis, tam seko fosfors, bet rudenī - kālijs.
Rozēm patīk humuss un komposts. Organiskais mēslojums jālieto reizi 3-4 gados, pavasarī vai rudenī.
Ērti ir mēslošanas līdzekļi ar ilgstošu iedarbību. Tos iestrādā sezonas sākumā. Tie lēnām izšķīst visas vasaras garumā, atbrīvojot barības vielas un barojot augu.
Veidošana
Apgriešana ir galvenais rožu dārza kopšanas paņēmiens. Rozes apgriež, lai saglabātu krūmu skaisto formu, pagarinātu ziedēšanas periodu un likvidētu nokaltušus, izliekušus un vājus dzinumus. Parasti apgriešanas šķēres izmanto reizi gadā: no marta beigām līdz aprīļa vidum. Šajā laikā krūmiem tiek nomazgātas lapas, tāpēc var skaidri redzēt, kuri dzinumi nav pārziemojuši.
Rozes ziemai netiek apgrieztas. Tomēr stīvos, sausos dzinumus var noņemt, lai atvieglotu krūmu apdobi.
Vasarā ir nepieciešams novākt ziedošos ziedus, lai tie neaizmet sēklas. Nepārtraukti jānovāc arī sakņu dzinumi.
Pārziemošana
Ja temperatūra noslīd zem -10 °C, nesegtie dzinumi apsalst. Tāpēc aukstajos reģionos novembrī krūmus ietin agrošķiedrā vai pārklāj ar gofrētā kartona loksnēm. Kāpjošās rozes noliek uz zemes un pārklāj ar salmiem.
Ja pavasarī atklājat, ka kāda roze ir apsalusi, nesteidzieties to izrakt un izmest. Nogrieziet melnos zarus un nogaidiet 2 mēnešus. Pumpuri, kas atrodas zem augsnes līmeņa, visticamāk, pamodīsies, un krūms drīzumā atveseļosies.