Rožu sagatavošana ziemai ir vesels darba komplekss. Nepareiza rīcība var novest pie augu bojāejas, tāpēc ir svarīgi zināt pamatus un izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām.
Kāpēc rozes ir jāaizsedz?
Rozes pamatoti tiek uzskatītas par ziedu karalienēm, neviens nevar pretoties to skaistumam. Tās pamazām kļūst par dominējošo dekoratīvo kultūru mūsu dārzos. Tomēr ir viena problēma - mūsu klimatiskajos apstākļos neviena dekoratīvo rožu šķirne nav pilnībā izturīga pret salu. Jūs nevarat būt 100% pārliecināti, ka dienvidu puķes veiksmīgi pārziemos. Ja visi augi ir pārdzīvojuši pašreizējo ziemu, nākamajā, aukstākā ziemā tie var apsalt. Lai neriskētu ar to skaistumu, tie ir jānosedz.
Kādā temperatūrā rozes iet bojā:
-
saknes -15°C temperatūrā;
-
pumpuri un ziedi -3°C temperatūrā;
-
sakņu kakls -4°C.
Dažādas rožu grupas uz aukstumu reaģē atšķirīgi. Rozes hibrīdi tiek uzskatītas par visjutīgākajām. Vislielāko aukstumizturību uzrāda parka rozes. Rozes plisētās, zemes seguma, terases un smidzinātās rozes ieņem starpposma vietu.
Ja jūsu apvidū ir biežas temperatūras svārstības, izvēlieties sala izturīgas sugas, kas labi pārziemo sniegā bez īpašas patversmes (piemēram, šrabas vai floribundas). Tās ļoti labi panes salnas līdz -25 °C, bet īslaicīgi var izturēt arī zemākas temperatūras.
Kas notiek ar rozēm rudenī?
Rozes zina, kā sagatavoties ziemas miegam. Temperatūrā ap 0°C tās pārtrauc augt, un barības vielas vairs netiek patērētas. Pirms lapas nokrīt, tās pārnes visas tajās esošās barības vielas uz stublājiem, mizu, koksni, pumpuriem un saknēm, tādējādi veicinot dabisko sacietēšanu. Uzkrātie elementi būs vajadzīgi pavasarī, kad augi sāks atmosties.
Šie procesi notiek tikai gaismā, tāpēc rozes nevajadzētu aizklāt pārāk agri. Lai saglabātu apakšējos pumpurus, pietiek novembrī vienkārši apgriezt krūmus nelielā augstumā - aptuveni 10-15 cm.
Kļūdas, no kurām jāizvairās
Pārāk agrīna rožu pārklāšana var izraisīt puvi un sēnīšu slimības. Pārsegi nedrīkst kavēt gaisa cirkulāciju. Reģionos, kur ir temperatūras svārstības un atkušņi, segtās rozes jāvēdina, lai novērstu mitruma uzkrāšanos un kondensāciju.
Rudenī mēslošanas līdzekļi jālieto ļoti uzmanīgi, rūpīgi izlasot to sastāvu. Slāpeklis stimulē augšanu, kas ir ļoti nevēlama pirms ziemošanas. Novēlota slāpekļa mēslojuma lietošana var izraisīt visu krūmu apsaldēšanu.
Rudens darba plāns
Gatavošanās ziemas pārziemošanai sākas jau ilgi pirms aukstā laika iestāšanās:
-
Vasaras beigās vai rudens sākumā veic rožu krūmu apgriešanu, likvidējot nokaltušos ziedus, slimos un vājos dzinumus.
-
Mēslojiet ar fosfora un kālija mēslojumu, lai stiprinātu sakņu sistēmu un palielinātu izturību pret salnām.
-
Šķirnes, kas nav izturīgas pret salu, apber ar augsni 15-20 cm augstumā, lai pasargātu sakņu sistēmu no sala.
-
Pēc pirmajām salnām rozes ir jāpārklāj. Izolācijai var izmantot agrošķiedru, egļu lapniku, salmus.
Svarīgi. Pirms krūmu segšanas no krūmiem jānoņem lapas, lai novērstu mitruma uzkrāšanos un pūšanu.
Izolēšanas metodes
Vispilnīgāk ziemošanas problēmu palīdzēs atrisināt rakšana. Zem augsnes slāņa augiem aukstākajā ziemā ir silti. Stublāji tiek saliekti, apbērti ar augsni un mulčēti. Pēc tam krūmu pārklāj ar ģeotekstilu. un, kad snigs - tas tiek apklāts ar sniegu. Galvenais šīs metodes trūkums ir tas, ka, iestājoties atkusnim, augi iežūst.
Visērtākā un vienkāršākā metode ir skeleta patversme. Rožu zari tiek sastiprināti kopā ar metāla skavām un pārklāti ar vienu vai vairākiem aizsargmateriālu slāņiem.
Karkasa konstrukciju montāža ir darbietilpīgākā, bet visdrošākā metode. Gaisa žāvēta nojume nodrošina drošu aizsardzību pret vēju, salu, ziemas sausumu un izžūšanu.
Karkasa konstrukcijas ir izgatavotas no metāla arkām, stiepļu sieta, caurulēm, koka sijām. Galvenais nosacījums ir, lai konstrukcija būtu droši nostiprināta pie zemes un neapgāztos pat stiprā vējā. Virs karkasa ir izstiepts vilnas audekls vai audekls.
Pareiza rožu sagatavošana ziemai ir svarīgs solis, lai jūsu augi būtu skaisti un veselīgi. Ievērojiet vienkāršus noteikumus un izvairieties no biežāk pieļautajām kļūdām, un jūsu rožu dārzs uzplauks gadu no gada.