Ja vasarā par tiem pareizi rūpējas, tie augs un ziedēs tajā pašā vietā 10 vai pat 15 gadus, un, ja vasarā par tiem pareizi rūpējas kāpjošās rozes un dobes rozes var izdzīvot vēl ilgāk. Pareiza rožu kopšana vasarā zemes gabalā vai dārzā ļauj tām ziedēt visu sezonu. Nav jāveic nekādi sarežģīti pasākumi. Vasaras darbi rožu dārzā ietver dažus vienkāršus pasākumus, kas ir pazīstami katram zemes gabala īpašniekam.
Rožu laistīšana vasarā
Karstā laikā augi ir jālaista katru dienu. Bet kā rūpēties par rozēm visu vasaru? Vai tās bieži jālaista? Rozēm patīk ūdens. Tās jālaista, kad augsne izžūst. Jauniem augiem ūdens īpaši nepieciešams pirmajā un otrajā gadā. Sausā augsnē tie pārstāj augt un izžūst. Veciem krūmiem, kas netiek laisti, ziedi kļūst mazi un lapas nokrīt. Vasarā, laistot katru pieaugušu krūmu, jālej aptuveni 10 litri ūdens. Krūmiem augošas un kāpojošas šķirnes laista vēl bagātīgāk. Laistīšanu veic no rīta. Ja to veiksiet vakarā, mitrums iztvaikos no augsnes un nogulsnēsies uz lapām, kā rezultātā ar laiku parādīsies miltrasa. Kad ūdens ir uzsūcies, augsne ir nedaudz jāpaverdina apmēram 5 cm dziļumā. Tajā pašā laikā jānovāc nezāles. Regulāra un apzinīga rožu dārza ravēšana ir būtiska - nezāles aizņem daudz barības vielu un ūdens, sausina augsni un veicina slimību rašanos.
Apaugļošana
Rožu kopšana pavasarī sākas ar krūmu mēslošanu ar urīnvielu. Slāpeklis ļauj augiem ātrāk attīstīt jaunos dzinumus.
Tomēr vasaras mēslošanas mērķis ir nodrošināt sulīgu ziedēšanu. Jūnijā un jūlijā minerālmēslojumspiemēram, Kristalon, Nitrophoska (15-20 g uz krūmu), govs mēsli 1:10, putnu mēsli 1:20 (5 litri uz krūmu), Organic Mix (4 ēdamkarotes uz krūmu). Mēslojumu lieto reizi divās nedēļās, pārmaiņus izmantojot organiskos un minerālmēslus. Augustā organisko mēslojumu lietošana tiek pārtraukta. Ja tas netiks darīts, krūmi neizturēs ziemu slāpekļa pārpalikuma dēļ. No augusta sākuma līdz septembra vidum augsnē divreiz jālieto superfosfāts un kālija nitrāts pa 15 g uz krūmu.
Rožu apgriešana
Rožu krūmus apgriež ne tikai rudenī, bet arī vasarā. Rudens apgriešanas mērķis ir palīdzēt augiem pārziemot. Tad dzinumus apgriež līdz pat saknēm. Vasaras rožu kopšana atšķiras no rudens kopšanas - mēs nogriežam tikai jauno dzinumu galus. Tas ļauj baudīt skaistu un ilgstošu ziedēšanu.
Mūsdienu rožu šķirnes atkal zied augustā, un dažas no tām zied trešo vai pat ceturto reizi. Pēc pirmā viļņa beigām visi nokaltušie ziedi jānogriež. Pretējā gadījumā jauni ziedpumpuri parādīsies daudz vēlāk. Nogrieziet katru dzinumu, kura galā virs 2-3 lapām ir nokaltis zieds, nedaudz virs labi attīstīta pumpura. No tā drīz izaugs jauns dzinums un uzziedēs. Tiklīdz otrās kārtas dzinumi ir nokaltuši, nogriež arī no tiem izaugušos ziedus, lai paātrinātu trešās kārtas dzinumu parādīšanos. Šādi apstrādājot rozes zied nepārtraukti līdz pat salnām. Ja neveicat vasaras apgriešanu, nākamais ziedēšanas vilnis aizkavējas par 2-3 nedēļām.
Uzmanību!
Parka rožu šķirnes, piemēram, Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey un dažas citas zied tikai vienu reizi. Šādā gadījumā vasarā tās labāk nav jāgriež. Rudenī ziedus nomainīs koši rožu ziedi, kas krūmu rotās visu ziemu.
Vasarā apgrieziet visus zarus:
-
bez ziediem;
-
krūma centra sabiezēšana;
-
slims un vājš.
Jūnijā auga apakšējā daļā parādās dzinumi, kas ir daudz lielāki, garāki, resnāki un spēcīgāki nekā pārējie. Tie ir jānogriež uz pusi, citādi tie nepaspēs nobriest un ziemā apsalst. Ja roze ir potēta, var parādīties savvaļas dzinumi no zemes vai no daļas zem potcelma dzinuma saknes. Tie aug ļoti ātri, un no pārējiem zariem tie atšķiras ar sīkākām un bālākām lapām. Cik drīz vien iespējams, tos jānovāc. Ja to nedarīsiet, augs novājināsies un nepārziemos. Savvaļas dzinumus labāk nogriezt nevis zemes līmenī, bet nedaudz zemāk. Lai to izdarītu, norokiet augsni no sakņu kakla un apgrieziet savvaļas dzinumus pie pamatnes.
Kaitēkļu un slimību kontrole
Lielākās daļas rožu galvenais ienaidnieks ir miltrasa. Tā ir bīstama sēnīšu slimība, kas var iznīcināt augu dažu nedēļu laikā. No tās var atbrīvoties ar Bordo šķidrumu vai Tiovit Jet. Ja ir kaitēkļi (sarkanā zirnekļērce, lapgrauzis, lapgrauzis, lapu cirtējs, kāpuri), rožu kopšanu uz zemes gabala un dārzā papildina Carbofos vai Batryder smidzinājumi.
Komentāros dalieties ar informāciju par to, kā jūs rūpējaties par savām rozēm vasarā, kā tās laistāt, ar ko tās mēslojat. Vai jūs apgriežat nokaltušos ziedus, lai ziedi būtu sulīgāki un ilgnoturīgāki? Jūsu pieredze ir ļoti svarīga iesācējiem ziedu mīļotājiem, kuri veido savu pirmo rožu dārzu mūžā!