Pulverveida miltrasa skar lielāko daļu ziedu, bet rozes cieš īpaši smagi. Slimība ir bīstama, taču, laikus veicot pareizos pasākumus, augus var glābt. Pulvermiltrasa ir izplatītu augu, tostarp dārzos, siltumnīcās un telpās audzētu rožu, slimību grupa. Par laimi, tā dod raksturīgus, skaidrus simptomus, tāpēc slimību var viegli identificēt un ātri izskaust.
Rožu miltrasas simptomi un attīstības cēloņi
Rožu miltrasas raksturīgākais simptoms ir balts zieds uz stublājiem, lapām, pumpuriem, ziediem un pat uz ērkšķiem. Sākumā zieds ir vaļīgs un spilgts, atgādina zirnekļa tīklu. Pakāpeniski tas kļūst blīvāks, pelēks vai brūns. Dažas šķirnes ar blīvām, ādai līdzīgām lapām var būt klātas arī ar sarkaniem plankumiem vai gredzeniem, kas atgādina mozaīku. Šķirnes ar maigākiem stublājiem un lapām ātri pārklājas ar blīvu, pelēkam filcam līdzīgu apaugumu, lapas izžūst un nokrīt. Pirmie simptomi var parādīties jau maijā, un slimība sasniedz maksimumu augustā.
Līdzīgi simptomi parādās ar miltrasu. Tie atšķiras ar ziedēšanas krāsu - tā ir pelēka, dažkārt pat violeta. Pulverveida miltrasas gadījumā zieds ir tikai uz lapu apakšējās puses. Īstajai miltrasai zieds attīstās uz augšējās virsmas, aptverot stublājus un pumpurus. Slimības sporas pārziemo mizas spraugās, zem neaktīvo pumpuru zvīņām, uz nokritušajām lapām un augsnes virskārtā. Kad temperatūra un mitrums kļūst piemēroti, sporas atdzīvojas. No tām veidojas plāni veidojumi - silīki -, kas strauji aug. Cilvēka acīm tie izskatās kā balts pārklājums.
Svarīga informācija
Optimāli apstākļi rožu miltrasas sporu attīstībai ir silts laiks dienā un vēss laiks naktī, kā arī augsts gaisa mitrums.
Riski, kas saistīti ar miltrasu uz rozēm
Ar šo slimību inficētie augi ātri zaudē savu skaistumu. Lapas nokrīt, stublāji pārklājas ar baltu "filcu" un saliecas. Par ziedēšanu nevar būt ne runas - slimā roze vispār pārstāj veidot pumpurus. Līdz rudenim augs zaudē spēku, un ziemā tas apsalst. Īpaši smagi cieš lielziedu šķirnes - to maigajām lapām ir vāja izturība pret infekciju.
Cīņa pret miltrasu uz rozēm
Slimības norise būs agresīvāka, ja ziedi tiks stādīti augsnē, kas bagāta ar slāpekli un nabadzīga ar kalciju. Siltumnīcās slimību uzliesmojumus var izraisīt gaismas trūkums, slikta ventilācija un straujas temperatūras maiņas - visi šie faktori vājina augu imunitāti. Lai palielinātu maigo šķirņu izturību pret slimībām, tās var apsmidzināt ar imunomodulatoriem.
Kā cīnīties pret miltrasu uz rozēm?
Ja pamanāt baltu ziedēšanu, izmantojiet fungicīdu, piemēram, Tiovit Jet. Tas ne tikai aizsargā pret rožu miltrasu, bet arī iznīcina ērces. Preparāts satur koloidālo sēru. Tas ir nāvējošs mikroskopiskajām sēnēm visās to attīstības stadijās. Lai iznīcinātu patogēnu, preparātam ir jānokļūst tieši uz ziedkopas. Tiovit Jet ir īpaši efektīvs temperatūrā virs +25 °C. To var lietot četras reizes sezonā. Tas ir pietiekami, lai rozes būtu pilnībā aizsargātas. Savukārt Topaz ir jaunākās paaudzes fungicīds. Tas iekļūst augu audos, un lietus to neizskalo, saglabājot spēju iznīcināt sporas un trihomus 10-14 dienas. Ja sinoptiķi prognozē ilgstošas lietusgāzes, Topaz var lietot profilaktiski.
Mājas aizsardzības līdzekļi pret miltrasu
Profilaktiskie aerosoli sniedz labus rezultātus. Tūlīt pēc rožu atvēršanas pavasarī tās var apsmidzināt ar 2,5 % vara sulfāta šķīdumu, bet pirms ziemas segas segšanas - ar 3 % dzelzs sulfāta šķīdumu.
Kā pasargāt dārzu no rožu miltrasas?
Vai jūsu rozes bieži slimo? Komentāros dalieties ar saviem noslēpumiem, kā pasargāt puķes no šīs izplatītās slimības, - jūsu pieredze būs ļoti noderīga mūsu lasītājiem! Lai uzzinātu vairāk par to, kā pasargāt ziedu karalieni no slimībām, noskatieties mūsu eksperta īso video kursu. Ieguldiet dažas minūtes - jūs nenožēlosiet!