0

Mājas apstākļos gatavots citrons - vitamīnu avots un atsvaidzinoša garša

Citrons ir citrusaugļu koks, kura dzimtene ir Dienvidaustrumāzijā un kurš ir iesakņojies dažādās pasaules daļās. To var audzēt mājās - tā zaļās, eliptiskās lapas un baltie, smaržīgie ziedi rada unikālu mājīguma un svaiguma atmosfēru.

Mājas apstākļos gatavots citrons - vitamīnu avots un atsvaidzinoša garša

Kāpēc stādīt citronkoku mājās

Citronkoka audzēšana ir estētiski pievilcīga un sniedz iespēju apgūt citrusaugļu audzēšanas pamatus.

Šis augs ir dekoratīvs interjera augs, kas atdzīvina interjeru ar zaļām lapām un baltiem ziediem. Labos apstākļos tas ražo ēdamus augļus.

Citronu sula ir bagāta ar C, A un B grupas vitamīniem, kas stiprina imunitāti un uztur veselību. Mizu plaši izmanto ēdienu gatavošanā, gatavojot salātus, mērces, zupas, desertus, gaļas un zivju ēdienus.

Interesanti fakti:

  • Citrons var ziedēt un augļot vienlaicīgi.

  • Rekordlielais auglis svēra 5 kg un tika izaudzēts Izraēlā.

  • Citronu sulā ir vairāk cukura nekā zemenēs.

Mājas apstākļos gatavots citrons - vitamīnu avots un atsvaidzinoša garša

No sēklas līdz pirmajam auglim

Citronu audzēšana mājās ir aizraujoša nodarbe, kas var sniegt daudz pozitīvu emociju. Jūs varēsiet ar patīkamu satraukumu vērot, kā no sēkliņas burvju spēka rezultātā izaug maigs stādiņš un pārvēršas par koku, uz kura zariem ar laiku parādīsies citroni.

Sēšana

Ideāla augsne ir kūdras un humusa maisījums vienādās daļās ar kūdru vai kokogli. Skābuma līmenis nedrīkst pārsniegt 7. Skābā un sārmainā augsnē citroni slimo, dzeltē un nokrīt pumpuri. Var iegādāties gatavu augsni citrusaugļiem. Nepieciešams podiņš ar vismaz 22 cm diametru.

Stādīšana:

  1. Izklājiet drenāžu traukā, piepildiet to ar augsni.

  2. Izdariet 1-2 cm lielu iedobi un ievietojiet tajā akmeni.

  3. Laistiet to ar ūdeni.

Lai nodrošinātu sakņu sistēmai pietiekami daudz vietas, katru stādiņu stādiet atsevišķā podiņā. Periodiski mitriniet augsni ar smidzinātāju, uzturiet temperatūru vismaz +18 °C un mitrumu virs 40 %. Dīgsti parādīsies apmēram pēc 3 nedēļām.

Mājas apstākļos gatavots citrons - vitamīnu avots un atsvaidzinoša garša

Jauno citronu kopšana

Tiklīdz stādiņam ir 4 īstas lapas, pārceliet podiņu uz saulaināko palodziņu. Pagrieziet podiņu uz dažādām pusēm pret sauli, lai vainags attīstītos vienmērīgi. Pagrieziens nedrīkst būt lielāks par 90 grādiem - tad augs netiks pakļauts stresam.

Izvairieties no pārlaistīšanas vai pāržūšanas, laistiet, kad augsne uz virsmas ir pilnīgi sausa. Izmantojiet siltu ūdeni istabas temperatūrā.

Sākot no trešā mēneša, citronu nepieciešams regulāri mēslot. Iegādājieties īpašu sabalansētu citrusaugļu mēslojumu un ievērojiet uz iepakojuma norādījumus. Aukstajā sezonā mēslošanu ierobežojiet līdz vienai reizei mēnesī.

Pārstādīšana

Kad saknes aizpilda visu trauku, citronu pārceļ jaunā podā, kura diametrs ir par 5 cm lielāks nekā iepriekšējā. Jaunie augi jāpārstāda reizi gadā, pieaugušie - reizi 3 gados.

Mājas apstākļos gatavots citrons - vitamīnu avots un atsvaidzinoša garša

Veidojot

Ar asu nazi vai dārza grieznēm nogrieziet viena gada auga augšdaļu, atstājot 20 cm augstu stumbru. No šī stumbra sāks augt sānu dzinumi. Arī tie ir jāsaīsina, lai koks sāktu sazaroties un iegūtu kompaktu formu. Šāda apgriešana ir galvenais priekšnoteikums bagātīgam augļošanai, jo augs zied dzinumu galos.

Kamēr nav izveidojies vainags, vēlams pārtraukt mēģinājumus augu ziedēt. Lai nodrošinātu, ka zari attīstās vienmērīgi, reizi nedēļā podiņš jāpagriež 30-40 grādu leņķī. To ir ērti darīt ar katru laistīšanas reizi. Bet, ja augs ir sācis veidot pumpurus, pagriešanu pārtrauc, lai ziedi nenokristu.

Pumpuru veidošanai nepieciešama temperatūra no +13 līdz +19°C. Pirmajā ziedēšanas reizē jāatstāj tikai 3-4 ziedi - jaunais augs nespēs radīt vairāk augļu pat tad, ja to intensīvi baros. Katrā nākamajā ziedēšanas reizē jāatstāj vēl divi olšūnas.

Citronu apputeksnēšanai vajadzīgas bites, kuru nav telpā. Tāpēc floristei šī funkcija būs jāveic pašai: uzmanīgi pārnesiet ziedputekšņus ar mīkstu birstīti vai vates kociņu. Ziediem apputeksnēšanas laikā jābūt pilnībā atvērtiem.

Kaitēkļu apkarošana

Citroniem bieži uzbrūk zirnekļu ērces. To var redzēt pēc plānajiem tīkliem uz lapām un to nokrišanas. Jāizmanto īpaši preparāti vai tautas līdzekļi, piemēram, ķiploku un sīpolu šķīdums.

Antraknoze ir visizplatītākā citrusaugļu slimība. To izraisa mikroskopiska sēnīte, un tā izpaužas kā dzeltenošas un krītošas lapas un atmirstoši zari. To var ārstēt ar 1 % Bordo šķidrumu, bet pirms smidzināšanas augs jāiznes ārā.

Noderīgi padomi. Radiet labvēlīgus apstākļus, uzturiet optimālu siltumu, gaismu un mitrumu, un tad augs nesaslims.

Pasūtiet veselīgus un kuplus citronu stādus no GradinaMax un audzējiet citronus mājās, izbaudiet to garšu un aromātu, lietojiet un baudiet!

Publicēts: 19 septembris 2024
Rādīts: 48
(Balsis: 0, Vērtējumi: 0)
Atstājiet atsauksmi
Viedoklis
Pievienojiet vienu vai vairākus failus