0

Kā pareizi kopt Kordes rožu šķirnes

Kad Vilhelms Kordess piedzima jūrnieku paaudzes ģimenē un nolēma audzēt rozes, ģimene ne uzreiz atbalstīja viņa izvēli. Tagad, 150 gadus un piecas paaudzes vēlāk, rozes no šīs Vācijas kokaudzētavas ir pazīstamas visā pasaulē kā vienas no labākajām vēsā klimatā audzējamām rozēm. 

Kordes rozes ir izturīgas pret slimībām, ziemcietīgas un zied ilgi. Ik pēc septiņiem gadiem stādaudzētava piedāvā jaunu hibrīdu. Mēs jums pastāstīsim par to audzēšanas metodēm, izcelsmes vēsturi un kopšanas īpatnībām.

Kā pareizi kopt Kordes rožu šķirnes

Kā tas notika?

Kordes Rosen stādaudzētava tika dibināta 19. gadsimtā Vācijā. Tās dibinātājs Vilhelms Kordess tika uzskatīts par vadošo speciālistu kokaudzēšanas jomā rozes. Selekcionārs nodarbojās ar angļu un franču šķirņu krustošanu, radot jaunus hibrīdus, kuru kvalitāte tika vērtēta pēc vairākiem parametriem:

  • krāsa,

  • izmērs,

  • forma,

  • ziedēšanas laiks,

  • izturība pret infekciju,

  • smarža.

Pēc dibinātāja nāves uzņēmumu turpināja viņa dēli. Šodien uzņēmums pieder jau piektajai Cordes ģimenes paaudzei, un tā produkti tiek pārdoti 30 pasaules valstīs. Kokaudzētava ir pazīstama ar savām ekskluzīvajām šķirnēm un augstākās kvalitātes stādāmo materiālu.

Kokaudzētava katru gadu izaudzē vairāk nekā vienu miljonu jaunu stādu un ik pēc septiņiem gadiem izlaiž jaunu hibrīdu.

Kordes ieviesa ADR rožu koncepciju - Vācijas kvalitātes standartu, kas garantē šķirnes un citas stādu īpašības. Šķirnēm, kas ir izturējušas šo sertifikāciju, ir augsta dabiskā izturība pret slimībām, un tās var audzēt bez pesticīdiem.

Kā pareizi kopt Kordes rožu šķirnes

Lieliska ziemcietība

Kordes hibrīdiem ir raksturīga augsta ziemcietība. Tie visi ir iegūti Vācijas aukstajā klimatā. Eiropas dārznieki viegli sadraudzēsies ar jebkuru šīs grupas rozi.

Kordes audzētāji izvirzīja ambiciozu mērķi - radīt augus, kas ir izturīgi pret izplatītām slimībām. Tas viņiem ir izdevies, par ko liecina pozitīvās klientu atsauksmes. Spēja bez piepūles augt un ziedēt ziemeļu platuma grādos ir padarījusi Kordes rozes populāras daudzviet pasaulē. Augi viegli pielāgojas dažādiem apstākļiem un panes visas laikapstākļu svārstības.

Spēcīgi krūmi

Kordes hibrīdi ir lieli, ar spēcīgiem stublājiem un glīti veidotiem frotē ziediem. Lielākā daļa lielziedu rozes spēj ziedēt atkārtoti, pārsteidzot ar spilgtām krāsām līdz pat pirmajām salnām. Šīs grupas rozes var atšķirt no citām ne tikai pēc krāsas, bet arī pēc lapām - tās ir lielas un ar raksturīgu spīdumu.

Kā pareizi kopt Kordes rožu šķirnes

Ziedi

Šajā grupā ietilpst visu krāsu un toņu hibrīdi, kas zied atsevišķiem ziediem un ziedkopām. Dažas sugas spēj mainīt krāsu atkarībā no ziedlapiņu atvēršanās pakāpes. Atvērta zieda diametrs var sasniegt 12 cm.  Stublāja garums ir līdz 80 cm. Lielākā daļa šķirņu ir piemērotas griešanai. Daudzām ir ļoti patīkams aromāts.

Kā audzēt

Kordes šķirnes ir ļoti universālas un piemērotas dažādiem mērķiem:

  1. Dekoratīvie dārzi: Kordes rozes ir skaistas un pieejamas dažādās krāsās, tāpēc tās ir lieliska izvēle dārza dekorēšanai.
  2. Audzēšana konteineros: Dažas Kordes rožu šķirnes ir ideāli piemērotas audzēšanai podos vai uz balkoniem.
  3. Ziedu griešana: Kordes rozēm ir gari kāti un skaisti ziedi, ko var izmantot pušķiem un interjera dekorēšanai.
  4. Nodrošināšana (hedžings): Dažas Kordes rožu šķirnes ir blīvas un labi krūmojas, tāpēc tās ir lieliska izvēle dzīvžogu veidošanai.
  5. Dekoratīvās puķu dobes: Kordes rozes var stādīt grupās puķu dobēs, veidojot iespaidīgas kompozīcijas.

Kordes rozes ļauj pārvērst savu piemājas dārziņu par paradīzes stūrīti, kas piepildīts ar košām krāsām un burvīgu smaržu.

Stādīšana

Vislabāk rozes stādīt maijā, jo augsne jau ir pilnībā sasilusi un nav sala atgriešanās riska. Stādus ar slēgtu sakņu sistēmu var stādīt visu vasaru. Augsnei jābūt nedaudz skābai.

Soli pa solim:

  1. Izrok 50 cm dziļu bedri.

  2. Izkaisiet uz dibena augsnes maisījumu, kas sastāv no augsnes podiem, smiltīm un organiskā mēslojuma.

  3. Iemetiet spraudeņus bedrē un apberiet ar auglīgu augsni. Potēšanas vietai jābūt 2-3 cm zem augsnes līmeņa.

  4. Labi sablīvējiet augsni un aplaistiet.

Roze viegli iesakņojas, un veiksmīgai stādīšanai nav nepieciešamas īpašas prasmes. Vienkārši divreiz nedēļā aplaistiet stādu ar siltu ūdeni, uzmanot, lai pilieni nenokļūst uz lapām.

Aprūpe

Pirmo mēslošanu veiciet nākamajā pavasarī. Lietojiet slāpekļa mēslojumu, lai jaunais augs varētu ātri izaugt par lielu krūmu. Kad sāk veidoties pumpuri, ieteicams lietot kombinēto minerālmēslojumu, lai nodrošinātu bagātīgu un sulīgu ziedēšanu.

Augsnes sastāvs

Rozēm patīk elpojoša augsne. Pēc katras laistīšanas vai lietusgāzēm augsne ir jānoirdina un jāattīra no nezālēm. Augsne ir jārakaisa ne vairāk kā 5 cm dziļumā, jo saknes var atrasties tuvu augsnes virsmai. Mulčēšana palīdzēs atbrīvoties no nezālēm - organisko vielu slānis novērsīs blīvas garozas veidošanos, uzturēs augsnes mitrumu un uzlabos siltuma apstākļus. Kā mulču var izmantot salmus vai kompostu. Kad organiskā viela ir fermentējusies, aizpildiet to ar jaunu mulču.

Apgriešana un ziemas segums

Pirmajā gadā stāds izaudzēs dažus jaunus dzinumus, bet līdz pavasarim tos nenogrieziet. Pēc ziemas redzēsiet, kuri dzinumi ir labi pārziemojuši - tos atstājiet, pārējos nogrieziet. Veicot atzarošanu, centieties krūmam piešķirt piramidālu formu. Kordes rozes var izturēt temperatūru līdz pat -30 °C, tāpēc tām ziemā nav nepieciešama patversme.

Pastāstiet mums komentāros par rožu šķirnēm, kas labi aug jūsu dārzā. Ar kādām problēmām esat saskārušies savā rožu dārzā?

Publicēts: 31 maijs 2024
Rādīts: 238
(Balsis: 0, Vērtējumi: 0)
Atstājiet atsauksmi
Viedoklis
Pievienojiet vienu vai vairākus failus