Rožu kopšana pēc ziedēšanas galvenokārt sastāv no apgriešanas un mēslošanas. Apgriešana palīdz atjaunot krūma dekorativitāti un stimulēt ziedēšanu, ja šķirnei piemīt šāda īpašība. Savukārt mēslojums baro augu un ietekmē tā vitalitāti.
Dārza karalieni visas sezonas laikā kopj šādā secībā: vispirms apgriešana, tad mēslošana, tad augsnes uzirdināšana, mulčēšana un, ja nepieciešams, aizsardzība pret sēnīšu slimībām un kaitēkļiem, no kuriem galvenais ir laputis.
Kā apgriezt rozi pēc ziedēšanas?
Roze ir "ieprogrammēta" pavairoties ar sēklām, tāpēc, kad ziedēšana ir beigusies, visa enerģija tiek novirzīta augļu veidošanai. Tiklīdz augļi ir nobrieduši, ziedēšana beidzas, jo augs "neredz" tālāku jēgu. Tāpēc, ja mēs vēlamies jaunus ziedus, mēs nekavējoties noņemam nokaltušos ziedkopas. Pēc tam roze atkarībā no sugas vai nu izveidos jaunus pumpurus, vai veidos jaunus dzinumus.
Rožu apgriešana pēc ziedēšanas ir nepieciešama visām šo krūmu sugām:
-
Puķu rozes - ziedošu ziedkopu noņemšana stimulē pumpuru atjaunošanos, jo šī ir nepārtraukti ziedoša suga;
-
miniatūrās rozes - krūmu retināšana nodrošina slimību profilaksi un veicina atkārtotu ziedēšanu;
-
lielziedu rozes - ieteicams selektīvi apgriezt dzinumu galotnes, kad tās nokalst, lai auglis nenovājinātos augļu veidošanās dēļ;
-
Angļu rozes un citi krūmi - nepieciešams apgriezt nokaltušos stublājus, lai atjaunotu krūma dekorativitāti un veicinātu sezonas dzinumus, kas ziedēs nākamajā gadā;
-
Kāpjošās rozes - vasarā no tām jānovāc ne tikai nokaltušie ziedkopas, bet arī visi nokaltušie vecie dzinumi, jo uz tiem vairs neveidojas pumpuri.
Vispārīgi atzarošanas noteikumi: izmantojiet tikai asus instrumentus ar tīriem asmeņiem; nogrieziet dzinumu galotnes līdz tuvākajai lapai; jaunais dzinums augs tajā pašā virzienā, kurā atstāta augšējā lapa.
Ar ko mēslot rozes pēc ziedēšanas?
Rozes ziedēšanai patērē daudz enerģijas, un tām nepieciešams minerālmēsli vai organiskais mēslojums kas satur pilnu NPK komplektu. Pēc apgriešanas krūmus gan zem saknēm, gan lapām var mēslot ar pelnu šķīdumu (glāze, kas uzvārīta ar litru verdoša ūdens un, kad atdzisusi, ielejama spainī ar ūdeni) un jebkuru noārdītu organisko materiālu, kas ir slāpekļa avots. Ja nav laika pašiem gatavot barojošus uzlējumus - izmantojiet gatavus mēslošanas līdzekļus rozēm, kas ir ļoti ērti un ļauj izvairīties no rūpēm.
Vispārīgi noteikumi rožu mēslošanai:
-
mēslošanas līdzekļus lietojiet pēc laistīšanas, ūdenī šķīstošos mēslošanas līdzekļus - vienlaikus ar laistīšanu;
-
Labākais laiks mēslošanai ir agri no rīta, vēlu vakarā vai mākoņainās dienās;
-
pirms laistīšanas augsni zem krūma obligāti uzirdiniet;
-
Lai uzturētu augsni optimālā stāvoklī, rožu sakņu zonu ir labāk turēt zem mulčas, piemēram, skujkoku mizas.
Komentāros dalieties pieredzē par rožu apgriešanu un mēslošanu - tā noteikti noderēs tiem, kas plāno savu pirmo rožu dārzu. Šī īsā rokasgrāmata noteikti atvieglos rožu kopšanu pat iesācējiem dārzkopjiem!