Lai vīnogas būtu garšīgas un sulīgas, tām nepieciešama rūpīga kopšana. Rudens atzarošana un ziemas patvērums ir galvenie punkti šī auga audzēšanā. Tie nodrošina bagātīgu ražu pat aukstā klimatā.
Rudens atzarošana: gatavošanās ziemai
Vīnogu rudens apgriešana nav kosmētiska procedūra. Tas ir svarīgs posms auga dzīves ciklā. Tā palīdz vīnogulājiem sagatavoties ziemai, palielina ražas un ļauj veidot piemērotu vainagu.
Kopsavilkums
-
Rezerves zariņš ir īss apgriezts zariņš ar 2-3 pumpuriem. Divi pumpuri ir nepieciešami, lai nākamajā gadā atjaunotu augļu ražu, bet trešais ir rezerve gadījumam, ja ziemā nomirst acis.
-
Augļu dzinums ir garš zars, uz kura pēc apgriešanas atkarībā no krūma šķirnes un vecuma paliek 4-12 pumpuri. Tas izaug no dzinuma blakus rezerves zaram.
-
Aizvietojošais zars un augļa dzinums kopā veido augļa posmu. Šis dzinumu pāris veido pamatu, uz kura tiks uzlikti plūksniņi.
Jaunais vīna dārzs
Stādīšanas gadā stādus nedrīkst apgriezt. Tam ir jāaug dzinumiem un saknēm, un pirms nākamās ziemas jāpaaugstina spēks. Pirmo jauno vīnogu apgriešanu veic tikai otrajā gadā. Vīnogulājam jābūt 2 dzinumiem ar 5-7 actiņām uz katra - tas ir vīnogulāja nākotnes pamats.
Rudens apgriešana trešajā gadā
Pēc lapu nokrišanas nogrieziet visus divus divgadīgos dzinumus, izņemot divus. Vienu no tiem apgriež līdz 2-3 pumpuriem - tas būs rezerves dzinums. Otram dzinumam (tas, kas atrodas tālāk no krūma centra) nogriež 4 pumpurus, lai izveidotu augļu dzinumu.
Vīnogu apgriešana ceturtajā gadā
Rudenī, kad lapas nokritušas, nogrieziet vertikālos dzinumus, kas vasarā atnesa augļus, kopā ar augļu dzinumu, uz kura tie auga. Atstājiet dzinumus, kas aug no aizvietojošā zara. Nogrieziet dzinumu, kas atrodas 5-7 acis tālāk no krūma centra, un dzinumu, kas atrodas tuvāk centram, - 2-3 acis. Izveidojas jauns augļu pumpurs. Uz katra krūma skeleta zara atstājiet pa vienam augļa pumpurim.
Vecais vīna dārzs
Ja vīnogas rudenī netiks apgrieztas, vīnogulājs kļūs pārāk blīvs un pārstās normāli augļot. Lai izvairītos no auga novājināšanās, rudens apgriešanu veic divos posmos.
Septembrī jānogriež visi nevēlamie zaļie dzinumi, kas ieauguši apakšējā režģa stieplē. Šā gada dzinumus, kas ir izauguši no apakšējās stieples, izdzen, t. i., nogriež to galotnes, atdalot līdz 10 % no to garuma. Agrāka atzarošana nav iespējama, jo tā rezultātā veidojas liels skaits dzinumu, kas ir jānoņem. Ja septembrī uz auga vēl ir dzinumi, tie ir jāsaīsina, atstājot ne vairāk kā trīs lapas uz katras - tās ir noderīgas fotosintēzei.
Oktobrī-novembrī krūmu spēcīgi apgriež. Uz ziemu jānogriež tikai tās auga daļas, kas ir būtiskas turpmākai augļošanai. Galvenais uzdevums šajā atzarošanas posmā ir uz katra skeleta zara izveidot jaunu rezerves zaru un augļu dzinumu. Jo vecāks un spēcīgāks krūms, jo garākam jābūt augļu dzinumam.
Kā pareizi nosegt vīnogulājus pret salu
Ja pat dienvidu reģionos nav pajumtes, vīnogas var apsalt, tādējādi nākamajā gadā nesagādājot bagātīgu ražu. Pēc pirmajām stiprajām salnām iepriekš apgrieztie vīnogulāji ir jāpārklāj.
Tomēr vispirms augs ir jāsagatavo. Pagaidiet, līdz dzinumu miza kļūst nedaudz brūna (parasti tas notiek pēc dažām rīta salnām). Tiklīdz nakts temperatūra sāk pazemināties līdz -7 °C un dienas temperatūra nepaceļas virs nulles, var sākt stādīt nojumes. Šai darbībai jāizvēlas gaiša un sausa diena.
Eksperti iesaka kā galveno pārklājuma materiālu izmantot agrošķiedras. Papildu izolācijai var izmantot salmus, lapkoku, lapas.
Vīnogu pārklājuma veidi:
-
Žāvēšana - vīnogulāji tiek noņemti no stieples un novietoti uz zemes. Virsmu pārklāj ar sausu lapu, skuju vai citu organisku materiālu kārtu. Tad pārklāj ar foliju.
-
Žāvēšana gaisā - vīnogulājus noliek uz zemes, uzliek lokus, pārklāj ar agrošķiedru un nostiprina pārklājmateriāla malas.
-
Kastēs - vīnogulāji tiek ievietoti kastēs, kas piepildītas ar sausu materiālu (lapām, skujām, salmiem). Kastes pārklāj ar foliju.
Svarīgi punkti:
-
Vīnogas jāpārklāj pēc pirmajām salnām, bet pirms stabilas aukstuma iestāšanās.
-
Pavasarī, kad gaisa temperatūra paaugstinās virs 0°C, vāks tiek noņemts.
-
Ja vīnogulāji ir pārklāti ar plēvi, ir jānodrošina ventilācija.
Noderīgi padomi
Noņemot vīnogulājus no balsta, jāuzmanās, lai nebojātu maigos dzinumus.
Agrošķiedras blīvums jāizvēlas atbilstoši reģiona klimatiskajiem apstākļiem.
Neaizmirstiet vēdināt patversmi - tas ir svarīgi, lai novērstu vīnogulāju bojāeju.
Ievērojot šos vienkāršos ieteikumus, jūs varēsiet baudīt gardas un sulīgas vīnogu ogas no sava dārza. Pareiza apgriešana rudenī un aizsargāšana ziemai palīdzēs jums iegūt bagātīgu ražu un saglabāt augus daudzus gadus uz priekšu.