Avenes ir gaidīts viesis jebkurā dārzā. Tā ir nepretencioza un dod bagātīgu ražu. Lai katru gadu baudītu lielas ogas, ir svarīgi augus pareizi sagatavot ziemai.
Bioloģiskās īpatnības
Avenēm ir unikāls attīstības cikls. Pavasarī no zemes izaug jauni dzinumi, kas aug visu sezonu un rudenī nokrīt lapas. Pārziemojušas tās nākamajā gadā ražo sulīgus augļus un pēc tam atmirst. Ja jaunie dzinumi ziemā atmirst, raža netiek novākta.
Atšķirīgs izstrādes cikls ir atkārtojas aveņu - tā veido ogas uz viengadīgiem dzinumiem, tāpēc tā netiek kopta tāpat kā parasti.
Laistīšana un mēslošana
Avenēm ir īsas, maigas saknes, tāpēc rudenī augsni jāuztur mitra, īpaši, ja laiks ir sauss un karsts. Rudens laistīšanu var pārtraukt novembra sākumā.
Avenes ir jāmēslo. Tās jāmēslo rudenī, lai stiprinātu saknes un palīdzētu tām pārdzīvot ziemu.
Rudens uztura noteikumi:
-
Slāpeklis - nelietot", jo tas stimulē jaunu dzinumu augšanu", kas nespēj pārziemot.
-
Fosfors, magnijs un kālijs ir ļoti noderīgi kā rudens mēslojums, jo tie stiprina sakņu sistēmu, uzlabo ziemcietību un palīdz veidot nākamās kultūras.
-
Organiskās vielas - kompostu, humusu un koksnes pelnus - var izmantot vēlu rudenī, un tie ir lieliski dabiskie mēslošanas līdzekļi.
-
Minerālmēslojuma maisījumi bez slāpekļa jālieto saskaņā ar norādījumiem.
Infekciju kontrole
Ja vasaras avenes ir smagi skāruši kaitēkļi vai sēnīšu infekcijas, septembrī tās jāapstrādā ar insekticīdiem vai fungicīdiem.
Pārējās avenes var neārstēt, jo dzinumi tik un tā tiks nogriezti un ziedi parādīsies vēlāk, kad infekcijas nevarēs tos sabojāt.
Veicot atzarošanu, ieteicams izmantot instrumentus ar labi asiem asmeņiem, jo neasie asmeņi var bojāt stublājus un radīt infekcijas risku.
Pirms dzinumu pārziemošanas jānoņem sausās lapas, jo uz tām pārziemo kaitēkļi.
Apgriešana un mulčēšana
Rudenī avenes ieteicams apbērt ar augsni 10-15 cm augstumā, lai aizsargātu sakņu sistēmu. Šim pašam nolūkam var izmantot mulču: zem krūmiem izklājiet salmus vai zāģu skaidas. Mulča saglabā mitrumu un pasargā augsni no sasalšanas.
Rudens atzarošanas principi
Avenes apgriešana ir vissvarīgākais solis, gatavojoties ziemai. Apgriežot krūmus, tie tiks labāk vēdināti, tādējādi samazinot slimību risku.
Parastām šķirnēm nogrieziet visus divus gadus vecos dzinumus, kas ir atnesuši augļus. Atkārtotajām šķirnēm daļu dzinumu var nogriezt līdz augsnes līmenim un daļu atstāt agrai ražas novākšanai nākamajā pavasarī.
Galvenās kļūdas, sagatavojot avenes ziemai
Galvenā kļūda ir agrīna apgriešana. Veģetatīvos dzinumus nedrīkst nogriezt pirms aukstā laika iestāšanās. Tie vēl ir pārklāti ar zaļām lapām, ar kuru palīdzību sintezē barības vielas un uzkrāj tās sakneņos.
Pavasarī barības vielas no saknēm nokļūst jaunajos dzinumos, nodrošinot tiem ātru sākumu. Ja nokaltušie zari tiks noņemti pārāk agri, saknes nesaņems barības vielas, un tas negatīvi ietekmēs jaunos dzinumus.
Otra kļūda ir nepareizi izvēlēts apgriešanas augstums. Parastās šķirnes apgriež, atstājot 15-20 cm augstus kociņus. Atlikušās šķirnes jāgriež zemes līmenī, lai jaunie dzinumi augtu nevis no celmiem, bet no pumpuriem uz saknēm - tad palielinās ražība.
Trešā kļūda ir pārāk agresīvs dzinumu sadalījums. Neatstājiet rudenī vienu spēcīgāko dzinumu - ziemā tas var atmirt, un jūs paliksiet bez avenēm. Rudenī atstājiet rezerves dzinumus. Tos var izņemt pavasarī.
Ceturtā kļūda ir pārāk agra organisko vielu lietošana. Ja rudenī organisko mulču vai humusu iestrādā pārāk agri, avenes laikus saņems slāpekli, sāks intensīvi veģetēt un slikti pārziemos. Šāda veida mēslošanas līdzekļi jālieto aukstā augsnē, kas jau ir sākusi sasalt.
Pareiza aveņu sagatavošana ziemai ir galvenais priekšnoteikums bagātīgai un garšīgai ražai nākamajā gadā. Ievērojiet vienkāršus apgriešanas noteikumus, savlaicīgi barojiet, un jūsu krūmi gadu no gada priecēs ar sulīgām ogām.