Remontant avenes sniedz mums prieku no ogām divreiz sezonā. Ja nākamgad vēlaties sulīgu ražu, stādiet tās rudenī.
Rudens stādīšanas priekšrocības
Rudens ir ideāls laiks sakņošanai. Šajā laikā spraudeņi pāriet miera stāvoklī, un tos var viegli pārstādīt. Tiem nav jāizmanto barības vielas lapu veidošanai, tāpēc iesakņošanās un adaptācija jaunajā vietā būs pēc iespējas veiksmīgāka.
Stādāmā materiāla izvēle oktobrī ir daudz plašāka nekā pavasarī. Rudenī ir pieejams plašs šķirņu klāsts. Jūs varat izvēlēties garšas, izmēra un krāsas ziņā vispiemērotāko.
Rudens laikapstākļi ir labvēlīgāki, lai iesakņotos atkārtotām avenēm nekā pavasarī - dienā ir pietiekami silts un nakts temperatūra jau ir pazeminājusies.
Rudens lietavas nodrošinās nepieciešamo mitrumu, tādējādi atvieglojot jauno augu kopšanu.
Vēl viena svarīga nianse - rudenī dārzniekam ir vairāk laika nekā pavasarī, lai pievērstu uzmanību stādīšanai avenēm un zemes sagatavošanai.
Atkārtotu aveņu stādīšanas posmi
Vispirms ir jāizvēlas vieta. Avenes dod priekšroku saulainām vietām ar irdenu, auglīgu augsni. Ideāla vieta atkārtotām šķirnēm ir gar žogu vai ēku, kur augi ziemā būs pasargāti no aukstiem vējiem.
Ir svarīgi izvēlēties pareizo priekšgājēju. Avenes nedrīkst stādīt tur, kur kartupeļi un citi sējas vai pākšaugi zemenes. Vēlams vienu sezonu dot augsnei atpūtu, pavasarī iestādot siderātus un pirms rudens stādīšanas tos iestrādājot augsnē.
Sagatavošanas darbi:
-
Atbrīvojiet izvēlēto platību no nezālēm un izrakājiet to līdz lāpstas bajonetes dziļumam. Pievienojiet organisko mēslojumu: humusu vai kompostu, lai uzlabotu auglību.
-
Pirms stādīšanas stāds jāapgriež, atstājot 20 cm augstu stumbru. Tas jāveic, lai pavasarī stimulētu sakņu augšanu.
-
Uz stundu mērcējiet saknes ūdenī vai pievienojiet sakņošanās stimulatoru. Tas veicinās ātrāku uzņēmīgu sakņu veidošanos, kas ir īpaši svarīgi pēc pārstādīšanas.
Stādīšana:
- Izrokiet 40-50 cm dziļu un 50-60 cm platu bedri. Izmēram jābūt tādam, lai saknes būtu brīvas un saknes kakls paliktu augsnes līmenī. Attālumam starp krūmiem jābūt vismaz 50 cm.
- Ievietojiet stādiņu bedrē tā, lai sakņu kakls būtu augsnes līmenī vai ne dziļāk par 3-5 cm. Pārmērīga iegremdēšana novājinās krūmu, bet pārāk augsta stādīšana izraisīs salnas.
- Aizpildiet bedri ar augsni, sablīvējiet un bagātīgi aplaistiet. Katram stādam jāsaņem vismaz 20 litri ūdens.
Svarīgi: avenes jāstāda vismaz mēnesi pirms pirmajām salnām, lai tās paspētu iesakņoties.
Ja stādu ir daudz, tos var stādīt 30 cm dziļā un 50 cm platā tranšejā. Apakšā uzber 10 cm biezu komposta kārtu, pēc tam augsni, kurai vēlams pievienot komplekso minerālmēslu ar pagarinātu iedarbību. Sagatavojiet dobi iepriekš - 2 vai 3 nedēļas iepriekš, lai augsnei būtu laiks nostabilizēties.
Optimālais pH avenēm ir 6,5-6,8, kas nozīmē, ka augsnes skābums ir tuvu neitrālam.
Parastās un atkārtotās šķirnes nedrīkst stādīt blakus - tās tiek atšķirīgi apgrieztas. Paturiet prātā, ka laika gaitā avenes sakņu dzinumi var izaugt ievērojamā attālumā no mātes auga, tāpēc jāuzmanās, lai atkārtotās un parastās šķirnes laika gaitā netiktu sajauktas.
Augu kopšana
Augsne ap krūmiem jāmulčē ar kūdru, humusu vai nokritušām lapām, lai pasargātu saknes no sala un saglabātu mitrumu. Aizsargslānim jābūt vismaz 5 cm biezam.
Turpmākā krūmu kopšana ir standarta - laistīšana, mēslošana, apgriešana un aizsardzība pret slimībām un kaitēkļiem.
Atkārtota aveņu pavairošana ar spraudeņiem
Ja jūsu dārzā jau ir vajadzīgās šķirnes avenes, varat tās ātri pavairot, nepērkot spraudeņus.
Rudenī, nogriežot kārtējā gada augļu dzinumus, nesūtiet tos uz kompostu, bet izmantojiet spraudeņiem.
Nogrieziet kātiņus tā, lai uz katra gabaliņa paliktu trīs vai četri pumpuri. Tūlīt pēc apgriešanas stādiet spraudeņus augsnē ar apakšējo pumpuru zemē. Padziļiniet augsni un pārklājiet to ar biezu kūdras vai nokritušu lapu kārtu, lai pasargātu no aukstuma. Pavasarī pārbaudiet, kuri spraudeņi ir iesakņojušies. Ļaujiet tiem augt un rudenī pārstādiet.
Remontant avenes ir īsta ogu dāvana, kas dod divas ražas gadā. Ievērojiet mūsu ieteikumus, lai iegūtu garšīgu un veselīgu ražu no sava dārza.