Jūsu dārzs ir ne tikai svaigu un veselīgu dārzeņu avots, bet arī aizraujoša nodarbe, kas var sagādāt daudz prieka gan jums, gan jūsu tuviniekiem, īpaši bērniem.
Lūk, daži iemesli, kāpēc dārzu ierīkot zemes gabalā:
-
Svaigi un veselīgi produkti: dārzeņi un augļi no sava dārza ir daudz garšīgāki un veselīgāki nekā veikalā nopērkamie. Tie nesatur kaitīgas ķīmiskās vielas vai pesticīdus un ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām.
-
Naudas taupīšana: pašu dārzeņu audzēšana var ievērojami atvieglot mājsaimniecības budžetu. Tas ir īpaši svarīgi tiem, kam patīk gatavot mājās gatavotus konservējumus ziemai.
-
Darbs dārzā ir lielisks veids, kā būt fiziski aktīvam. Tas palīdz uzturēt fizisko formu, stiprina imunitāti un mazina stresu.
-
Ekoloģija: dārza kopšana ir ekoloģiska darbība. Jūs neizmantojat ķīmisko mēslojumu vai pesticīdus, kas palīdz aizsargāt vidi.
-
Prieks par procesu: savu dārzeņu audzēšana ir aizraujoša un radoša nodarbe. Tā sniedz lielu prieku un gandarījumu.
-
Vieta atpūtai: dārzs var kļūt par iecienītu atpūtas vietu un saikni ar dabu. Jūs varat sēdēt koku ēnā, klausīties putnu dziedāšanā un apbrīnot sava darba augļus.
-
Bērnu izglītošana: sava dārza audzēšana sniedz daudz interesantu izglītošanas iespēju. Tā māca bērniem mīlestību pret dabu, cieņu pret darbu un rūpes par vidi.
Ja vēl neesat izveidojis savu dārzeņu dārzu, tagad ir īstais brīdis. Pat ja esat iesācējs dārznieks, ir daudz augu, kurus varat izaudzēt bez lielas piepūles.
Aromātiskie garšaugi
Smaržīgie garšaugi ir vieni no visvieglāk audzējamiem augiem. Tie neprasa īpašu kopšanu un aug ātri. Galvenais, lai tos veiksmīgi audzētu, ir nodrošināt pietiekamu saules gaismu un regulāru laistīšanu. Minimālajā komplektā ietilpst baziliks, dilles, pētersīļi un piparmētras, ko var izmantot ne tikai dzērienos un desertos, bet arī mērcēs gaļai.
Redīsi un rāceņi
Redīsi un rāceņi ir ātri augoši sakņu dārzeņi, kurus var novākt jau dažas nedēļas pēc iestādīšanas. Galvenais, lai tos veiksmīgi audzētu, ir nodrošināt tiem irdenu, labi drenējošu augsni un regulāru laistīšanu.
-
Redīsi: sakņaugi, kuru augļiem ir pikanta garša un kurus var ēst neapstrādātus vai pievienot salātiem.
-
Rāceņi: lielāki un asāki par redīsiem, kurus cita starpā var izmantot Āzijas ēdienu pagatavošanai.
Burkāni
Vēl viens populārs sakņu dārzenis, ko ir viegli audzēt. Augstas ražas noslēpums burkānu ir mīksta, smilšaina augsne un pareizs sējas laiks. Šie datumi vienmēr ir norādīti uz iepakojuma - vienkārši tos ievērojiet.
Bietes
Barojošs un veselīgs dārzenis, ko var audzēt gan bumbuļu, gan sulīgo lapu dēļ, kuras pievieno zupām un salātiem. Bietes nepieciešama auglīga augsne bez stāvoša ūdens.
Sīpoli
Neaizstājams virtuvē un daudzpusīgs. To var ēst neapstrādātu, žāvētu vai ceptu. Veiksmīgas audzēšanas noslēpums sīpolu ir regulāra laistīšana.
Ķiploki
Vēl viens universāls dārzenis, ko ir viegli audzēt. Ķiplokus izmanto kā spēcīgi aromātisku garšvielu dažādiem ēdieniem. To var stādīt rudenī vai agrā pavasarī. Gan bumbuļi, gan zaļās daļas ir piemērotas dažādiem ēdieniem. Ķiploki ir pazīstami arī kā dabiskas antibiotikas.
Cukini
Ātri augošs auglis, ko var izmantot dažādu ēdienu pagatavošanai. Veiksmīgas audzēšanas noslēpums kabači ir nodrošināt auglīgu, labi drenējošu augsni un piemērotu sējas laiku. Sagaidiet īstu pavasara siltumu bez nakts salnām, lai sēklas varētu droši ievietot augsnē.
Zirņi
Pākšaugi, ko var viegli audzēt pat bērni. Tas ir labs olbaltumvielu avots. Lai iegūtu lielu ražu, jānodrošina tai augšanas atbalsts un regulāra laistīšana. Saldas un sulīgas pākstis zirņi var ēst neapstrādātus vai izmantot ēdienu pagatavošanā.
Kartupeļi
Pasaulē vispopulārākais dārzenis, ko ir viegli audzēt savā dārzā. Kartupeļus var veiksmīgi vārīt, cept, cept vai sautēt. Labas ražas noslēpums ir pareizais stādīšanas laiks. Tautas noteikums vēsta: kartupeļus stāda, kad bērza lapas ir sasniegušas liela pirksta naga lielumu.
Gurķi
Ļoti iecienīts dārzenis, ko ir ļoti viegli audzēt pat mājās uz balkona. Kraukšķīgi un sulīgi gurķi var ēst neapstrādātus, pievienot salātiem vai izmantot dažādu ēdienu pagatavošanai. To audzēšanā nav nekādu noslēpumu - viss, kas jums jādara, ir jāstāda gurķu sēklas zemē.
Kādus citus dārzeņus var stādīt iesācējs dārznieks?
Papildus iepriekš minētajiem dārzeņiem ir vērts mēģināt audzēt arī citus, jo tie ir ļoti mazprasīgi:
-
Salāti: lapu dārzenis, kas ir viegli audzējams un ko var izmantot ne tikai vasaras salātiem, bet arī sviestmaižu un gatavo ēdienu garnēšanai.
-
Spināti: vēl viens lapu dārzenis, kas ir bagāts ar barības vielām un mikroelementiem.
-
Pupas: pākšaugi, kas aug praktiski paši gandrīz bez aprūpes.
Dārzeņu audzēšana savā dārzā ir aizraujoša un ļoti praktiska nodarbe. Pat ja esat iesācējs dārzkopībā, ir daudz augu, kurus varat izaudzēt bez lielas piepūles. Sāciet ar viegli audzējamiem augiem, piemēram, garšaugiem vai redīsiem, un pakāpeniski pāriet uz sarežģītākām šķirnēm. Nedaudz pacietības - un jūs varēsiet izaudzēt garšīgus un veselīgus dārzeņus sev un savai ģimenei!
Komentāros dalieties ar savu pieredzi vai varbūt atmiņām par to, kur sākāt savu dārzeņu audzēšanas piedzīvojumu? Ko jūs pirmo reizi iesējāt savā paaugstinātajā dobē?