Magnolija ir vecākais ziedošais koks uz Zemes. Tās vēsture aizsākās krīta un terciārā periodā. Magnolijas ir pārdzīvojušas daudzus laikmetus, pieredzējušas neticamas dabas un klimata pārmaiņas. Līdz pat mūsdienām šie koki ir saglabājuši savu skaistumu, izturību un neticamo spēju, ka tos apputeksnē nevis bites, bet gan vaboles, kas magnoliju ziedēšanas laikā vēl guļ.
Augu īpašības
Ziedošā magnolija ir īsts dabas brīnums. Tās graciozie rozā, violetie vai krēmkrāsas ziedi neparasti agri atver ziedlapiņas, un bieži vien uz zariem līdzās tiem ir arī neizkusis ledus. Šis krāšņais skats ir fascinējošs, sniedzot cerību uz nākotni un prieku par dabas pamošanos.
Daudzi cilvēki sapņo par magnoliju savā dārzā. Tomēr tās termofilā daba ne vienmēr ļauj šādiem sapņiem piepildīties. Savvaļā magnolijas dzīvo maigā piekrastes klimatā. Tomēr ir labas ziņas eksotikas cienītājiem - ir parādījušās aukstumizturīgas šķirnes, kas pie mūsu vēsajām ziemām var labi attīstīties un ziedēt.
Magnoliju veidi, ko var stādīt vēsā klimatā:
-
M. Siebold ir krūms vai koks ar lielām lapām. Ziedi ir pienaini, ar spilgtiem kociņiem.
-
M. acuminata ir liellapu augs, kas zied pret lapotni. Ziedi ir balti ar dzelteniem un zaļganiem plankumiem.
-
Liellapu m. ir līdz 18 m augsts koks ar milzīgām (līdz metram) lapām un krāšņiem baltiem ziediem.
-
M. cobus ir aukstumizturīga suga ar gandrīz baltiem ziediem, kas uzzied pirms lapām.
-
M. sulanja ir iespaidīga skaistuma koks, kas sasniedz līdz 5 m augstumu un agrā pavasarī uzzied koši rozā zvanveida ziedi. Ziedi var sasniegt 20 cm diametru.
-
M. liliju ziedi ir skaista suga ar gaiši violetiem ziediem, kas no iekšpuses ir bāli. Tie izskatās kā lilijas un atveras uz kailiem zariem.
-
M. Lebneri ir krūms, kas zied pirms lapu atvēršanās ar milzīgiem sārtiem vai balti krēmkrāsas krāsas ziediem ar šaurām ziedlapiņām.
Lai magnolija neaizsaltu un ziedētu daudzus gadus, ir svarīgi izvēlēties piemērotu stādīšanas vietu un nodrošināt tās labu kopšanu.
Panākumu atslēga ir pareizā atrašanās vieta
Magnolijas mīl gaismu, bet ne tiešus saules starus. Tai ir ideāli piemērota vieta, kas no rīta un vakarā ir apgaismota, bet pusdienlaikā ir pasargāta no dedzinošiem stariem.
Augs necieš spēcīgus vējus, tāpēc izvēlieties no caurvēja aizsargātu vietu, piemēram, pie mājas vai citiem kokiem. Ideāli, ja vietā ir pret vēju izturīgs dzīvžogs. skujkoki, piemēram, tūjas vai egles.
Tajā pašā laikā magnolijai ir garas sazarotas saknes un izstiepts vainags, un tai nepieciešams daudz vietas, tāpēc to nevajadzētu stādīt pārāk tuvu citiem lieliem kokiem, piemēram. kastaņkokiem un ēkām.
Augsnei jābūt irdenai, barojošai, ar labu drenāžu. Jāizvairās no kaļķainām vai sāļām augsnēm.
Stādīšanas noteikumi un datumi
Pieredzējuši dārzkopji iesaka stādīt septembrī-oktobrī, jo tas ļauj augiem iesakņoties vēl pirms ziemas iestāšanās.
Kā iestādīt magnoliju:
-
Izrokiet bedri divreiz platāku un divreiz dziļāku par stādiņa sakņu sistēmu.
-
Apakšā 15 cm biezā slānī ieber keramzītu, sasmalcinātu ķieģeli vai oļus, tad 10 cm smilšu, 15 cm sapuvušas organiskās vielas un atkal 10 cm smilšu slāni.
-
Sajauciet kūdru, smiltis un dārza augsni, lai aizpildītu bedri ar šo substrātu.
-
Ja spraudeņu saknes ir atsegtas, iemērciet tās ūdenī ar biostimulantu un pēc tam iegremdējiet biezā parastā māla ūdens šķīdumā. Stādiem konteineros saknes nav jāapstrādā.
-
Uzstādiet atbalsta tapu.
-
Augs jānovieto tā, lai sakņu kakls atrastos augsnes līmenī vai nedaudz zemāk.
-
Aizpildiet bedri ar sagatavoto augsni, sablīvējot katru kārtu, un bagātīgi aplaistiet.
Jaunaudžu un pieaugušo augu kopšana
Pirmajā gadā stādus regulāri laistiet, īpaši sausā laikā. Stumbra aplim jābūt mitram, bet ne stāvošam. Novāciet nezāles un uzmanīgi uzirdiniet augsni, lai nebojātu saknes.
Pirmajos 2 gados barošana nav nepieciešama. Sākot ar trešo gadu, pavasarī barojiet ar slāpekļa mēslojumu, vasarā - ar superfosfātu un rudenī - ar kālija sulfātu.
Magnolijas nav jāgriež, bet sausos un bojātos zarus var noņemt. Jauniem stādiem ziemā ir nepieciešams patvērums. Iestājoties aukstam laikam, stumbra apli un stumbru apsedziet ar egļu zariem, kūdru vai agrošķiedru.
Graciozā magnolija ir koks ar unikālu vēsturi, kas liecina par dzīvības ilgmūžību uz zemes. Stādot to savā dārzā, jūs ienesīsiet tajā daļiņu senā skaistuma un maģijas.
Ievērojot šos vienkāršos padomus, jūs varat izaudzēt greznu magnoliju, kas pārsteigs ar krāšņiem ziediem daudzus gadus.