Gardie un saldie persimona augļi ir vitamīnu un noderīgu vielu krātuve. Tie stiprina sirdi un asinsvadus, uzlabo gremošanas sistēmu un papildina organismu ar jodu. Persimoni augļus dod vēlu rudenī, kad citi augļu koki atpūšas. Tas viss padara to par dārznieku uzmanības vērtu augu.
Kultūras īpatnības
Persimona dzimtene ir Ķīna. No turienes tas ir izplatījies visā pasaulē. Mūsu valsts klimatiskie apstākļi ir piemēroti persimonu audzēšanai ārā visu gadu, ja vien tos stāda mierīgā un saulainā vietā.
Pirmajos gados sakņu kakliņš jāaizsedz, lai pasargātu to no sala. Persimonus var audzēt konteinerā, pārceļot tos uz ziemu siltā vietā.
Persimoni dod priekšroku temperatūrai no +10 līdz +38 °C, un tie var izturēt sals līdz pat -9,5 °C. Ja temperatūra pazeminās līdz -20°C, ieteicams aizsargāt augu, ietinot stumbru un zarus vilnā vai audumā.
Vēlā rudenī, pirms sals iestājas, persimoni visā dārzā bagātīgi jāaplaista, lai novērstu koku izžūšanu ziemā ūdens trūkuma dēļ augsnē.
Augs būs jākopj vairākus gadus, pirms tas dos pirmo ražu. Potēti koki sāk nest augļus trešajā gadā, bet no sēklām audzēti koki - astotajā līdz desmitajā gadā. Persimmons zied agri pavasarī, un pirmie augļi nogatavojas septembrī. Tos var novākt līdz novembrim.
Stādu stādīšana: soli pa solim līdz panākumiem
Persimonus var stādīt pavasarī un rudenī. Rudens stādīšanu pabeidz 2 mēnešus pirms mīnusaukstās temperatūras iestāšanās.
Šis augs mīl sauli. Izvēlieties vietu ar labu gaismu, smilšmāla augsni un bez stāvoša ūdens.
Lai radītu labvēlīgu mikroklimatu, stādījums jāstāda mājas dienvidu pusē, kur sienas pasargās to no aukstā ziemeļu vēja.
Stādāmās bedres sagatavošana:
-
Izrokiet aptuveni 20 litru lielu bedri.
-
Lai novērstu ūdens stagnāciju, uz grunts jāieklāj drenāžas slānis no balsta, smiltīm, šķeltiem ķieģeļiem.
-
Apkaisiet drenāžu ar komposta un dārza augsnes maisījumu.
Stādu stādīšana:
-
Dienu pirms stādīšanas ievietojiet stādiņu traukā ar ūdeni un sakņu augšanas stimulatoru.
-
Iemūrējiet mietiņu, tā apakšā ieberiet augsni un novietojiet uz tā stādiņu.
-
Izklājiet saknes un aizpildiet ar tīru, mēslojuma nesaturošu augsni, sablīvējot to pa slāņiem, lai nerastos tukšumi.
-
Potēšanas vieta jārok vismaz 7 cm dziļi.
-
Piesieniet koku pie mieta.
-
Bagātīgi aplaistiet (nepieciešams aptuveni 30 litru ūdens).
Apgriešanas secība
Persimmons augļus dod tikai uz jauniem dzinumiem. Pareiza atzarošana palielinās ražu un veidos skaistu vainagu.
-
Pirmajā gadā - nogrieziet stādiņu 80 cm no augsnes līmeņa.
-
Otrajā un trešajā gadā - nogrieziet skeleta zarus līdz 40 cm.
-
Ikgadējā apgriešana - katru gadu apgrieziet otrās rindas aizaugušos zarus.
Kā padarīt persimonus aukstumizturīgus
Liela raža novājina augus, un tie slikti pārziemo. Tāpēc augļu daudzums jāregulē, noņemot dažas olnīcas.
Ik gadu mēslojiet ar fosfora un kālija minerālmēsliem, lai stiprinātu sakņu sistēmu un palielinātu izturību pret salnām.
Aukstos apgabalos koki jāapstrādā ar krioprotektoriem, lai pasargātu tos no sala.
Ziemas sākumā jaunie eksemplāri jāapsedz ar vilnu vai audeklu, īpašu uzmanību pievēršot stumbram.
Aprūpe pēc sezonas
Rudenī ieteicams pārtraukt laistīšanu 1,5 mēnešus pirms augšanas sezonas beigām, lai uzlabotu augļu uzglabāšanas ilgumu un kvalitāti. Pēc ražas novākšanas nepieciešams mēslot ar fosforu un kāliju, lai stiprinātu ziemcietību un palielinātu izturību. Pēdējie augļi jānovāc pirms salnām.
Pavasarī obligāti jāmēslo ar kompleksajiem minerālmēsliem un organiskajām vielām. Šajā gadalaikā var skaidri redzēt, kuri zari ir apsaluši. Tos var noņemt kopā ar dzīviem, bet nevajadzīgiem zariem. Pavasara atzarošanas mērķis ir izveidot kompaktu, vēdināmu un maksimāli apgaismotu vainagu.
Regulāra laistīšana ir svarīga vasarā augļu augšanas laikā. Atkarībā no auga vecuma zem saknēm nepieciešams vismaz 50-70 litru ūdens. Mulčēšana samazina mitruma zudumus.
Papildu kopšanas norādījumi
Persimons bagātīgi jālaista, īpaši sausuma periodos. Augsne ap augu nedrīkst izžūt. Neesiet slinki un likvidējiet nezāles. Neaizmirstiet pārbaudīt, vai augi nav inficējušies un nav invadēti ar kaitēkļiem. Ja tiek konstatēta patoloģija, izmantojiet bioloģiskus vai ķīmiskus līdzekļus.
Mūsu platuma grādos persimonu audzēšana ir iespējama. Ievērojot vienkāršus ieteikumus, varat izveidot Āzijas eksotikas stūrīti savā dārzā un iegūt garšīgus, pašu audzētus augļus.