Alpu dārzs arskujkoki izskatās kā savvaļas sala, tomēr ir ļoti dekoratīvs - īsta koku ieskauta kalnu nogāze, tikai miniatūrā.
Akmeņi skaisti saplūst ar zemu augošajām priedēm, kadiķiem un tūjām. Kopā tie rada ļoti gleznainu efektu.
Kādus skujkokus var stādīt akmeņudārzā?
Alpu kalna nogāze parasti atrodas atklātā vietā, tāpēc izvēlieties šķirnes, kas labi panes saules gaismu. Tā kā kalna izmēri neļauj augt skujkokiem to dabiskā izmērā, tam tiek izvēlētas pundurveidīgās formas. Ir izveidotas daudzas miniatūras šķirnes, starp kurām var atrast variantus ar jebkuras krāsas skujām. Kompaktie skujkoki aug lēni, tāpēc kompozīcija būs ilgstoša. Tos var apgriezt, lai ierobežotu augšanu vai piešķirtu tiem neparastu formu.
Stādīšana un kopšana
Galvenais noteikums, stādot skujkokus akmeņudārzā, ir tāds, ka tos nedrīkst stādīt tuvu viens otram. Katram augam jābūt skaidri redzamam no dažādiem leņķiem - tikai tā var pilnībā novērtēt tā iespaidīgo formu. Skujkokiem ir atšķirīgas augsnes, mitruma un gaismas prasības - arī tas jāņem vērā.
Stādīšanai ir divas pieejas:
-
Izveidojiet kontrastus - novietojiet blakus dažādu formu augus, piemēram, piramīdveida un lodveida vai kuplus un kuplus.
-
Vienmērīgas pārejas - iestādīti vairāki augi ar vienādu vainaga formu, bet dažādiem izmēriem. Piemēram, 2-3 dažāda augstuma kolonnveida šķirnes.
Stādot ieteicams ievērot noteikumu, ka nelielam 5-6 m2 lielam akmeņudārzam ir piemēroti augi, kas nav augstāki par 50-60 cm. Augi līdz 150 cm augstumā labi izskatās lielos akmensdārzos, kuru platība ir vairāki desmiti kvadrātmetru.
Svarīgi. Iegādājoties skujkokus, iepriekš jāplāno, kur tos stādīt un ar ko tos kombinēt. Tikai tad alpīniskais dārzs izskatīsies skaisti un blakus iestādītie augi saderēs viens ar otru.
Kadiķa
Punduršķirnes kadiķi var būt tikai 30 cm augstas, un tās ir ideāli piemērotas nelieliem kalnu klinšu stādījumiem. Tie jāstāda vismaz 50 cm attālumā viens no otra.
Stādīšanas laikā papildiniet dobi:
-
divi dārza zemes gabali,
-
viena daļa smilšu,
-
vienu daļu kūdras.
Kadiķi dod priekšroku saulainām vietām, taču jāievēro tie paši noteikumi, kas attiecas uz kadiķiem. Dekoratīvajiem krūmiem augi ar dabiskas krāsas vainagu var augt ēnā, bet eksotiskas un nestandarta krāsas augi var augt tikai saulē.
Eglīte
Svarīgākais stādot egles ir izrakt tāda izmēra bedri, lai saknes tajā varētu brīvi iespraukties. Šie koki var augt daļējā ēnā, un tiem patīk izkliedēta gaisma, tāpēc tos var stādīt ziemeļu un austrumu pusē alpīnajā dārzā. Alpinarium vislabāk piemērotas ir zemas augšanas Korejas egļu šķirnes.
Zeme eglēm:
-
trīs pils zemes daļas,
-
viena daļa smilšu,
-
vienu daļu kūdras.
Jaunas egles ziemā cieš ne tik daudz no aukstuma, cik no saules stariem. Saule ir īpaši bīstama ziemas beigās, kad tā sāk pacelties augstu virs apvāršņa - šajā laikā koku ir labāk apklāt ar audumu vai uzstādīt aizsargekrānu. Apdegušas egles kļūst brūnas un zaudē savu dekoratīvo vērtību.
Egle
Dažādas dekoratīvo egļu formas ļoti labi izskatās kalnu akmeņudārzos. Miniatūrās šķirnes ir diezgan kompaktas, un tās var stādīt 70 cm attālumā viena no otras.
Stādam izrok seklu bedrīti, un saknes pārklāj ar maisījumu:
-
dārza augsne - trīs daļas,
-
skābā kūdra - divas daļas,
-
viena daļa smilšu.
Egles mīl laistīšanu un ir gaismas mīlošas. Tās var stādīt akmeņudārza dienvidu, austrumu vai rietumu pusē.
Priede
Visvidējākais skujkoks, tas aug jebkuros apstākļos. Paturiet prātā, ka pat zemas augšanas un kompaktas šķirnes priedes var izaugt diezgan lielas, tāpēc tās jāstāda vismaz metru attālumā no citiem augiem.
Priežu saknes ir spēcīgas un sniedzas dziļi un plaši. Svarīgi, lai stādīšanas laikā netiktu saliekta sakne, ja tāda ir izveidojusies, pretējā gadījumā koks saslims un dažu gadu laikā nomirs.
Priežu augšana var samazināties platumā un augstumā. Lai to izdarītu, katru gadu pavasarī, sākoties veģetācijai, jāsaīsina visi dzinumi. Apgriežot priedi, tās vainags kļūst kompaktāks un blīvāks.
Tuja
Ļoti krāsains augs ar mīkstām skujām. Tuja labi sader ar citiem kontrastējošas krāsas vai formas skujkokiem. Zemu augošu šķirņu vainags var būt sfērisks, konusveida vai raudošs. Kompakts šeit tie klinšu nogāzēs aug lēni, gadā nepieaug vairāk par 5 cm. Skujas atgādina zvīņas, un to krāsa var būt no gaiši dzeltenas līdz tumši zaļai. Augs panes ēnu, bet labāk jūtas labi apgaismotās vietās. Spilgtā saules gaismā tūjas krāsa būs dabiska, koša un acīm tīkama.
Komentāros dalieties ar informāciju par to, kādi skujkoki aug jūsu dārzā un vai tie sagādā daudz problēmu.