Lavanda ir sudrabots krūms ar koši ceriņkrāsas vai rozā ziediem, kas rada pasaku atmosfēru un pārveido jebkuru ainavu. Lavandas smarža var nomierināt un atslābināt, mazināt stresu un uzlabot miegu.
Lavanda ir viens no būtiskākajiem aromterapijas augiem, un to ir viegli audzēt mājās. Tā labi aug podos un traukos, un to var izmantot balkonu un terašu dekorēšanai, veidojot mājīgus atpūtas stūrīšus.
Lavandas noslēpumi
Lavandas dzimtene ir Vidusjūras baseins, Arābijas pussala un Indija. Temperatūra tur nekad nav zemāka par +5 °C. Tas jāņem vērā, audzējot lavandu uz balkona. Ja konteiners ziemā atradīsies ārā, izvēlieties visizturīgāko slaidlapju lavandas (Lavandula angustifolia) šķirni, kas ir izturīga pret salu. Iekštelpās ir piemēroti miniatūrie hibrīdi un platlapu lavanda (lavandula latifolia).
Lavanda ir sauli mīlošs augs. Mājās to var audzēt tikai gaišākajos logos, dienvidu, rietumu un dienvidrietumu lodžijās.
Lavandas audzēšanai piemēroti tikai plati podi - pieaugušam krūmam nepieciešams vismaz 30 cm diametra trauks. Augs labi aug plastmasas un keramikas traukos.
Audzēšana no sēklām
Lavandas sēklām nepieciešama stratifikācija, kas aizņem ilgu laiku. Tomēr stādi būs spēcīgi, veselīgi un piemēroti vietējam klimatam. Turklāt sēklas ir lētākas nekā pieauguši stādi no stādaudzētavas. Sēklām ir ļoti ilgs glabāšanas laiks - tās var dīgt pat pēc 5 gadu gulēšanas mājās.
Pirms sējas:
-
Samaisiet lavandas sēklas ar mitrajām smiltīm.
-
Ievietojiet noslēgtos maisiņos vai traukos.
-
Uz 8 nedēļām ievietojiet ledusskapī vai telpā +5°C temperatūrā.
Var veikt dabisko stratifikāciju. Lai to izdarītu, sēklas sēj novembra beigās un mulčē. Konteiners tiek turēts ārā visu ziemu. Pirmie asni parādīsies aprīlī.
Stādi
Lavandu var skaisti pavairot ar spraudeņiem. Potzari tiek nogriezti pavasarī no pagājušā gada zariem. Katram spraudeņam jābūt apmēram 10 cm garam. Noņemiet apakšējās lapas un ievietojiet zarus augsnes maisījumā ar perlītu un kaļķi. Ar spraudeņiem var saglabāt savu iecienītāko šķirni un iegūt ziedošus augus ātrāk nekā no sējas.
Krūmu dalīšana
Pieaugušus lavandas krūmus var atjaunot, tos sadalot un iegūstot jaunu stādāmo materiālu. To var darīt pavasarī vai rudenī.
Kā sadalīt krūmu:
-
Izrokiet augu.
-
Ar nazi vai asu lāpstiņu sadaliet vairākās daļās.
-
Katrai daļai jābūt savām saknēm.
Lavandas kopšana
Dienvidu lavanda labi aug viegli drenētā augsnē. Vislabāk tvertni piepildiet ar gatavu lavandas augsni, kas satur kaļķi un koksnes pelnus.
Neaizmirstiet podiņa apakšā ierīkot drenāžu, lai ūdens neaizsaltu. Lavanda ļoti labi panes sausu augsni. Vasarā to var laistīt reizi nedēļā, bet ziemā - reizi divās nedēļās. Jauniem augiem patīk vannas, bet vecākiem augiem - ne.
Svarīgi: nedrīkst apsmidzināt ziedošu lavandu, citādi ziedi nokritīs.
Apaugļošana
Pavasarī pieaugušos krūmus ir ieteicams barot ar komplekso minerālmēslojumu. Tā vietā, lai mēslotu, varat pārstādīt krūmu lielākā podā. Lavendai ir jutīgas saknes, tāpēc pārstādiet to uzmanīgi.
Kālija un fosfora mēslojums ir noderīgs vasarā, bet no slāpekļa mēslojuma jāizvairās. Ziemā ārā atstātos augus ir labi apgriezt augsnes līmenī un apklāt ar mulčas vai komposta kārtu - tas agri pavasarī nodrošinās augus ar barības vielām un veicinās labu augšanu.
Lavandas audzēšanas īpatnības podā
Pārliecinieties, ka apakštasītē neveidojas ūdens sastrēgums. Uz ziemu novietojiet trauku prom no radiatoriem. Lai saglabātu krūma kompakto augumu, visu vasaru augu apgrieziet un apgrieziet. No nogrieztajiem zariem var pagatavot maisiņus.
Lavanda podos labi aug ārā, kur ir ideāla temperatūra un mitrums. Tāpēc siltajā sezonā centieties iznest lavandu podiņā uz gaisu: novietojiet to uz balkona, lodžijas, terases vai verandas. Ja tas nav iespējams, biežāk atveriet logus, lai nodrošinātu vēdināšanu.
Sauli mīloši augi telpās bieži cieš no sēnīšu slimībām un zirnekļu ērcēm. Ja rodas invāzija, izmantojiet istabas augiem paredzētos fungicīdus. Cīņā ar ērcēm palīdzēs dušas vai insekticīdi.
Ievērojot vienkāršus noteikumus, ir iespējams izaudzēt veselīgu un skaistu lavandu, kas pat telpās priecēs ar smaržu un ziedēšanu daudzus gadus.