Ābeles, ķiršu plūmes un citi koki kauleņkoki Kolonnu formas koki ir ideāla izvēle tiem, kuri sapņo par augļu dārzu, bet kuriem tam ir maz vietas. To kompaktais izmērs ļauj augļu kokus audzēt uz balkoniem, terasēm un nelielos pagalmos.
Citruskoki - arī tos var izmantot konteinerdārzā, jo lielākā daļa no tiem ierobežotā augsnē spēj augt un nest augļus daudzus gadus.
Stādīšana
Kolonveidīgos kokus pārstādīt konteineros agri pavasarī pirms veģetācijas sezonas sākuma vai rudenī pirms aukstā laika iestāšanās. Pirmajos divos vai trijos auga dzīves gados pietiek ar 10-15 litru ietilpīgu konteineru. Pēc tam tas jāpārstāda lielākā 25-30 litru traukā.
Ja koki tiks audzēti uz balkona, labāk izmantot plastmasas traukus - tie ir vieglāki par keramikas traukiem. Gaišas krāsas trauki mazāk uzkarst, tādējādi novēršot pārkaršanu un ātru augsnes izžūšanu vasarā.
Konteinera kokiem ir jānodrošina vismaz sešas stundas saules gaismas dienā - tas ļaus tiem labi augt un dot augļus. Vislabāk konteineru augļu dārzu novietot dienvidu vai dienvidaustrumu pusē. Tam jābūt labi vēdināmam, bet caurvējš nav vēlams.
Kā pārstādīt stādu:
-
Ievietojiet notekas tvertnes apakšā.
-
Izkaisiet zemes kaudzi.
-
Novietojiet spraudeņus un izklājiet saknes.
-
Piepildiet podiņu ar augsni, atstājot sakņu kakliņu zemes līmenī.
-
Lieki aplejiet ar ūdeni istabas temperatūrā.
Substrātu var pagatavot pats, sajaucot kūdru ar dārza augsni proporcijā 9:1. Uz katriem 10 l maisījuma ir vērts pievienot 20 g kompleksā minerālmēslojuma.
Aprūpe
Pirmajos dzīves gados un karstā laikā podos stādītie augi bieži jālaista un neļauj tiem izžūt. Hidrogels palīdzēs saglabāt mitrumu augsnē.
Padoms. Augsni konteinerā labāk mulčēt, lai izvairītos no nezālēm un samazinātu mitruma iztvaikošanu.
Mēslojumu lieto, sākot ar otro gadu. Slāpekli ir lietderīgi izmantot pavasarī pirms ziedēšanas. Vasarā vajadzīgi kālija un fosfora mēslošanas līdzekļi - tie palīdzēs kokam labi uzņemt augļus. Rudenī izmanto kālija mēslojumu, lai sagatavotos miera periodam.
Augļu īpašība
Kolonveidīgās ābeles augļus nes uz īsiem zariem, kas aug tieši no stumbra. Katrs augļu zars dzīvo ne ilgāk kā trīs gadus, tad noveco un atmirst. Tāpēc pieaugušiem augiem ābeles neveidojas visā augšā, bet tikai augšējā daļā. Vecas ābeles vispār nenes augļus, jo, beidzoties stumbra augšanai, vairs neveidojas jauni gredzeni. Šādos gadījumos jāveic atjaunojošā apgriešana.
Kolonveidīgu koku izveide
Kolonnveida kokus iegūst, uzpotējot augļu šķirni uz pundurkailas potcelma. Izmantojot šo metodi, koks sasniedz ne vairāk kā 1,5-2 m augstumu un veido vienu stumbru ar īsiem augļu zariem.
Ja kokam attīstās spēcīgi sānu dzinumi, tie ir jānovāc.
Laikam ejot, kad visi augļi ir pārcēlušies uz augšu, jāveic atjaunojošā atzarošana: stumbrs jānogriež 50 cm augstumā, bet no attīstītajiem sānu zariem jāatstāj spēcīgākais dzinums un jānovirza vertikāli uz augšu. Pārējie zari jānoņem, citādi var nebūt redzami augļi.
Mākslīgā apputeksnēšana
Augļu koki uz dzīvokļa balkona pilsētā var bagātīgi ziedēt, bet neievākt augļus. Tas nozīmē, ka tuvumā nav apputeksnētāju kukaiņu. Situāciju var labot, izmantojot mākslīgo apputeksnēšanu. Lai to izdarītu, paņemiet birstīti un pārnesiet ziedputekšņus no zieda uz ziedu.
Padoms. Ir pašapputes kolonveidīgo koku šķirnes. Tās ir labāk piemērotas pilsētas apstākļiem nekā krustapputes šķirnes.
Hibernācija
Kokus var atstāt ziemot uz balkona, ja temperatūra nav zemāka par +10°C. Koloniju koku problēma ir virskārtas apsaldēšana, kas izraisa sānu dzinumu augšanu, nevis augļošanu nākamajā gadā.
Ja ziemā gaidāmas salnas, koku konteinerus labāk novietot vēsā telpā, kas neaizsalst. Daudzdzīvokļu mājā tā var būt pat kāpņu telpa pie ieejas, laukos - garāža vai neapkurināma veranda.
Aizsardzība pret slimībām un kaitēkļiem
Regulāri pārbaudiet savu koku, lai laikus atklātu un novērstu problēmas. Uz ābelēm konteineros var savairoties laputis, skudras un citi kukaiņi, kas var bojāt ziedpumpurus, lapas un stumbru. To apkarošanai var izmantot insekticīdus, kurus var pasūtīt arī mūsu veikalā.
Visbīstamākā no šīm slimībām ir miltrasa. Lai novērstu miltrasu, nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju ap augu un uzturiet optimālu mitruma līmeni. Ja parādās miltrasa vai citas sēnīšu slimības, izmantojiet fungicīdus.
Kolonveidīgu koku audzēšana konteineros ir lielisks veids, kā izveidot savu mini dārzu, neaizņemot pārāk daudz vietas. Ievērojot šos vienkāršos padomus, jūs varat ievākt gardus augļus un izbaudīt kolonveidīgo koku skaistumu.