Floristi novērtē samts spilgto un ilgmūžīgo ziedu un tā spējas atbaidīt kaitīgos kukaiņus ar savu specifisko smaržu. Samtenes aizsargājošās īpašības var izmantot dārzā un siltumnīcā.
Kas attur
Samtenlapa atbaida sūcējus un kodējus. Ja puķes stādīsiet gar dobēm vai starp citiem augiem, tās no turienes pazudīs.
-
blusas,
-
trases
-
kļūdas,
-
Kartupeļu vabole.
Aromātiskie ziedi, kas iestādīti ap dobes perimetru, pasargās sīpolus un burkānus no mušām, kāpostus no kāpostu kāpuriem, un zemenes, baklažānus, gurķus un tomāti pret virkni kaitēkļu. Fitoncīdi, ko izdala visas auga daļas, iznīcina baktērijas gaisā un augsnē.
Samtenlapa ir ļoti noderīga, ja dobes ir invadētas ar nematodēm. Šo nelielo kaitēkli nevar iznīcināt ar ķīmiskām vielām. Lai atbrīvotu platību no nematodēm, iestādiet samtenes lapu. Vasarā tās sakņu izdalītās toksiskās vielas nogalinās visus tārpus.
Kāpostu aizsardzība pret kāpostu kāpuriem
Tagetis veido neredzamu barjeru tauriņiem, kas apdraud kāpostu sējumus. Baltmutes dēj olas uz kāpostu lapām, un izperējušās kāpuru kāpuru kāpuru vīkšķi dažu dienu laikā var izgrauzt kāpostu galviņas. Ja kāpostu dobes ejās iestādīsiet samtenes, kaitēkļi aizlidos, lai atrastu citu vietu, kur dēt olas.
Burkānu un sīpolu mušas
Daudzi cilvēki stāda burkānus un sīpolus blakus, lai pasargātu tos no kaitēkļiem. Tomēr ir efektīvāks veids, kā atturēt sīpolu un burkānu mušas. Samteņi izdala spēcīgu, specifisku aromātu. Mušas ir ļoti jutīgas pret smaržām un labprātāk izvairās no vietām, kur ir augi, kas izdala ēteriskās eļļas. Samtenes smarža atbaida mušas, apgrūtinot tām piemērotu vietu olu dēšanai. Turklāt samtenes piesaista lapsenes un citus derīgos kukaiņus, kas barojas ar kaitēkļiem, tostarp mušu kāpuriem.
Visvienkāršākais veids, kā aizsargāt stādījumus, ir stādīt samtenes rindās ar burkāniem un sīpoliem vai ap dobju perimetru. Stādīšanai izvēlieties zemas augšanas šķirnes, lai tās neaizēnotu dārzeņus.
Jāņogu aizsardzība
Mopu kāpuri ir galvenie ienaidnieki jāņogas un ērkšķogu. Tās iekļūst ogās un barojas ar mīkstumu. Ogas nav piemērotas ēšanai, jo tās sapūst un zaudē garšu.
Samts ir efektīvs un skaists veids, kā pasargāt jāņogas un ērkšķogas no kodēm. Tās ar savu spēcīgo aromātu atbaida tauriņus. Samtenes stādīšana blakus jāņogu un ērkšķogu krūmiem palīdzēs saglabāt ražu.
Augsnes auglības uzlabošana
Samts ir lielisks zaļmēslojums. Tie palielina augsnes auglību, attīra to no slimībām un palielina ražas. Augi ražo daudz zaļās vielas. Tiem ir ļoti sazarotas saknes, kas izdala specifiskas vielas, kuras atbaida nematodes un stiebrvaboles un kavē nezāļu augšanu.
Rudenī sasmalciniet zaļo masu un iemaisiet to augsnē. Vēl viens veids ir sezonas beigās augus izkaisīt uz zemes kā mulču un nākamajā gadā tos izrakt.
Samts siltumnīcā
Nematodes bieži vien nokļūst siltumnīcas augsnē, apgraužot sējas augu saknes. Tāpēc ir ļoti lietderīgi audzēt samtenes lapu siltumnīcā.
Rudenī sasmalcinātus samtenes stublājus var apglabāt siltumnīcā, lai novērstu puvi.
Ziedus var stādīt arī ārpus siltumnīcas - pie ieejas un pa perimetru -, lai atbaidītu lidojošos kaitēkļus un izdaiļotu ēku.
Zaļais mēslojums
Samtenes zāli var izmantot kā izejvielu, lai pagatavotu barojošu uzlējumu. Augus ievieto mucā vai spainī ar ūdeni un tur apmēram nedēļu, gaidot, līdz maisījums pārstāj burbuļot. Pēc tam 1 litru šī uzlējuma pievieno spainī ar ūdeni un apūdeņo augsni. Šim mēslojumam ir lieliska iedarbība uz tomātiem un gurķiem - tie kļūst izturīgāki pret slimībām.
Izsmidzināmā infūzija
Samtenlapu ekstraktiem piemīt insekticīdas un repelenta īpašības, tie atbaida sprakšķus no avenēm un zemenēm, kā arī atgrūž tārpus, zemeņu ērces, apaļos tārpus un kāpostu mušas.
Sastāvdaļas:
-
2 kg sauso augu;
-
10 litri karstā ūdens.
Sagatavošana:
-
Aplejiet augu ar ūdeni un atstājiet uz 2 dienām.
-
Dažādība.
-
Pievienojiet 10 litriem ūdens.
-
Pievienojiet 40 g veļas ziepju kā līmes sastāvdaļu.
Apsmidziniet augus kaitēkļu aktivitātes periodos. Apsmidziniet augļu kokus pumpuru veidošanās laikā un avenes pumpuru veidošanās sākumā. Apstrādi atkārtojiet pēc 10 dienām. Dārzeņus smidzināt ne vēlāk kā 10 dienas pirms ražas novākšanas. Laistiet stādus, istabas ziedus, dezinficējiet gladiolu bumbuļus.
Samta aizsardzība ir videi draudzīga un nodrošina bagātīgu ražu, neizmantojot ķimikālijas.