Zīda koks piesaista uzmanību ar skaistajām lapām un garšīgajiem augļiem. Uzziniet, kas ir šis koks, kādas ir tā priekšrocības un kā to var izmantot medicīnā un kulinārijā.
Zīdkoks (baltā zīdkoka zīdkoks) aug gan Eiropā, gan Āzijā, bet tā izcelsmes vieta ir Irāna un Afganistāna, kur zīdkoks tiek uzskatīts par kulta vietu.
Zīda zīdkoka zīdkoka ogas tiek novērtētas, jo tām ir izteikta garša, cieta koksne un ārstnieciskas īpašības.
Mazkaloriju saldumi
Zīdkoka ogas nogatavojas nevienmērīgi, un to raža tiek novākta divu līdz trīs nedēļu laikā. Novākto ražu vairākas dienas var uzglabāt ledusskapī. Nogatavojušās zīdkoka ogas ēd svaigas. Tās ir ļoti saldas, bet tajā pašā laikā mazkaloriju - ne vairāk kā 40 kcal 100 g. Ogu vieglo medus garšu nodrošina tajās esošās citronskābes un ābolskābes, kas veicina ātru pārtikas sadalīšanos kuņģī un tādējādi palīdz sadedzināt taukus. Žāvētas ogas mazina apetīti un tieksmi pēc saldiem desertiem.
Piemērots konserviem
Zīdkoka ogas ir ideāli piemērotas stipro dzērienu cienītājiem. No tām gatavo dažādus mājās gatavotus uzlējumus. Nogatavojušos augļus žāvē, gatavo kompotus, ievārījumus, konservus un sulas. Baltās zīdkoka ogas lieliski sader mājas kokteiļos ar jogurtu, pienu un augļiem. Jāņem vērā, ka šis augs lielākoties ir divdīgļlapju augs - vīrišķie koki nenes augļus. Tāpēc ieteicams dārzā iestādīt 2-3 kokus vai vienoties ar kaimiņiem.
Malka smēķēšanai
Degot zīdkoka zari rada aromātiskus dūmus, kas ēdieniem piešķir patīkamu, oriģinālu garšu. Tos izmanto kūpināšanai, šašliku cepšanai un gaļas grilēšanai. Koksni var izmantot plīts un kamīnu kurināšanai.
Ārstniecības lapu tēja
Maija vidū jānovāc un jāizžāvē zīdkoka mellenes lapas. No tām var pagatavot ārstnieciskus uzlējumus un tējas, kas palīdz atbrīvoties no dažādām saslimšanām.
Zīdkoka lapu tējai piemīt pretdiabētiskas īpašības. Brīnumainā dzēriena pagatavošana ir ļoti vienkārša:
-
Gramu žāvētu lapu pārlej ar 100 ml verdoša ūdens.
-
Vāra 5 minūtes, pārklājot tasi ar vāciņu.
Diabēta slimniekiem šāda tēja jādzer pirms ēšanas, jo tā kavē cukura noārdīšanas enzīmu darbību.
Lapām piemīt spēcīgas antibakteriālas un pretvīrusu īpašības. No tām pagatavota tēja stiprina organismu, izvada toksīnus un uzlabo asinsriti.
Neprasa aprūpi
Zilkoks ir koks vislēnākajiem dārzkopjiem. To ir vienkārši audzēt, un tam nav nepieciešama uzmanība. Tā aug vienā vietā gadsimtiem ilgi, un to neietekmē slimības un kaitēkļi. Mūsdienu šķirnes ir izturīgas pret infekcijām.
Pieaugušus zīdkokus nav nepieciešams mēslot vai laistīt - to spēcīgās saknes saņems visu nepieciešamo. Starp citu, šī iemesla dēļ blakus zīdkokam nekas nedrīkst augt - ar laiku tas atņem pārtiku dārza kokiem un krūmiem. Tikai vīnogas tiek uzskatītas par ērtu dārza kaimiņiem zīdkokam; arī to saknes spēj stiepties vairākus metrus, meklējot ūdeni un pārtiku.
Zīdkoka kopšana ir atkarīga no periodiskas apgriešanas. Ja tas netiek darīts, koks smailinās uz augšu un ražas novākšana būs apgrūtināta, jo pieauguša eksemplāra galotne var sasniegt 15 metru augstumu.
Iespaidīgs izskats, lapenes apdare
Lielās zīdkoka lapas rada blīvu ēnu, ko var izmantot, ja plānojat ierīkot stūrīti atpūtai karstās dienās.
Tomēr nogatavošanās laikā ir vērts parūpēties par jumtu, citādi saldās un sulīgās ogas pārklās zemi un dārza galdus un krēslus ar augļu paklāju.
Zīdkoka krūmu šķirnes tiek stādītas ielās un parkos.
Ainavu dizaineri aktīvi izmanto piramidālo formu solitāriem un grupām, bet raudošo formu ar noslīdošiem zariem izvēlas nomaļu stūru rotāšanai. Plakošā zīdkoka zīdkoks ir ļoti dekoratīvs, zari ar lielām ogām un lapām, kas karājas pie zemes, piesaista uzmanību. No zīdkokainās zīdkoksnes var veidot zemus kokus ar lodveidīgu vainagu, ja veltīsiet laiku veco un jauno zaru apgriešanai.
Pavisam nesen dārzos parādījās Ķīnas zīdkoki, kuru augļi sasniedz 15 cm garumu. Tie ir ļoti iespaidīgi un tikpat saldi un veselīgi kā parastie.
Kādu šķirni izvēlēties
Zīdtārpiņi ir divu šķirņu: ar baltiem un melniem augļiem. Šķirnes ar baltiem augļiem ir izturīgākas pret aukstumu un tāpēc labāk piemērotas mūsu apstākļiem. Ogām ir tādas pašas īpašības kā melnajām ogām, un tās ir bagātas ar vērtīgām vielām.
Zīdtārpiņus stāda agri pavasarī vai rudenī. Stādus podos var stādīt visu silto sezonu.
Jaunie koki bieži cieš no sala, tāpēc ir labi stādiņa stumbru uz ziemu ietīt salmos vai agrošķiedrā. Nākotnē no auga var veidot koku, krūmu vai pat dzīvžogu.
Ogas nogatavojas jūlija beigās. Baltās ogas ir ļoti saldas, bet melnajām ogām piemīt nedaudz pikants skābums.