Melleņu stādīšana ir diezgan sarežģīts uzdevums. Liela uzmanība jāpievērš vietas izvēlei un augsnes sagatavošanai. Taču, ja visu izdarīsiet pareizi, stādi noteikti ieaugs un pēc tam nesīs augļus līdz pat 20 gadiem!
Garšīgas un veselīgas mellenes iecienījuši visi, tāpēc daudzi vēlas, lai tās būtu viņu zemes gabalos. Tajās ir daudz antioksidantu, un tās cita starpā labvēlīgi ietekmē redzi. Tomēr stādīšanas laikā parasti tiek pieļautas dažas bieži sastopamas kļūdas. Tāpēc mēs soli pa solim izklāstīsim, kā pareizi stādīt mellenes.
Stādīšanas laiks un šķirņu izvēle
Pavasarī mellenes stāda martā un aprīlī. Tad vēl ir vēss, bet jau nav sala, un zeme ir mitra, tāpēc stādi labi uzņemas. Mellenes var dot augļus arī bez apputeksnētāja, taču labāk ir stādīt vairākas šķirnes vienu blakus otrai. Ja notiek savstarpēja apputeksnēšana, ogas kļūst lielākas un saldākas. Ja jūsu zemes gabalā ir vieta tikai vienam krūmam, iesakām izvēlēties pārbaudīto, pašapputes melleņu šķirni Bluecrop, kas pat atsevišķi dod lielisku ražu un dāvā daudz augļu.
Svarīgi. Melleņu šķirnes zied un nogatavojas dažādos laikos - tas jāņem vērā, izvēloties apputeksnētāju.
Augsnes sagatavošana un vietas izvēle
Augsnei melleņu stādīšanai jābūt humusīgai, irdenai un caurlaidīgai, ar skābu pH. Šādu augsni var iegūt, parastai dārza augsnei pievienojot daudz kūdras. Augsnē ar neitrālu vai vāji skābu pH mellenes aug slikti, bieži slimo un slikti ražo augļus. Lielākajā daļā Polijas apgabalu augsne nav pietiekami skāba, lai mellenes varētu audzēt bez problēmām. Tāpēc tai jāpievieno paskābinošas vielas.
Ko var pievienot, lai padarītu augsni skābāku:
-
brūnā kūdra;
-
sadalījušās egļu skujas;
-
egles mizu vai priežu zāģu skaidām;
-
svaigi kūtsmēsli;
-
lapu kompostu.
Kā pārbaudīt substrāta skābumu?
Mellenes labi aug augsnē, kuras pH ir 4,7. Pirms substrāta iebēršanas bedrītē ir ieteicams pārbaudīt augsnes skābumu, lai pārliecinātos par to. Lai iegūtu visprecīzākos datus, lauksaimnieki nogādā augsni laboratorijā. Savukārt privātajā dārzā pH var pārbaudīt ar ierīci, kas ir pieejama dārzkopības veikalos. To var noteikt arī pēc apkārtnē augošajiem augiem.
Skujkoki, piemēram. egle vai spruce. Lai piesaistītu apputeksnētājus melleņu tuvumā, varat iestādīt lupīnu. Tāpēc, stādot mellenes, visu dobi parasti paskābina. Turklāt mellene ir krūms, kas labi aug arī podos. Dažkārt to stāda arī augsnē podos bez apakšas.
Kā stādīt mellenes soli pa solim?
Mellenes var stādīt saulainās, no vēja aizsargātās vietās. Kā to darīt?
1 solis. Izrokiet bedri ne mazāk kā 40 cm dziļu. Tās diametram jābūt apmēram 80 cm, jo melleņu saknes aug galvenokārt platumā. Attālumam starp bedrēm jābūt 1,5 m x 1,5 m. Ar šādu stādījumu ir viegli novākt augļus un kopt krūmu.
2 solis. Bedres dibenu un sienas var izklāt ar bioloģiski noārdāmu materiālu. Šis triks novērsīs substrāta sajaukšanos ar dārza augsni un ilgāk saglabās skābumu.
3 solis. Sagatavoto skābo augsni izklājiet uz dibena.
4 solis. Stādiņu novietojiet bedres vidū tā, lai pēc iestādīšanas tas būtu vienā līmenī vai minimāli dziļāk par podiņu.
5 solis. Skābo augsni aizbērt slāņos un katru no tiem apūdeņot, lai augsne nosēstos un sablīvētos.
6 solis. Ja augsne ir sablīvējusies, vēl nedaudz pieberiet, lai stādiņa saknes būtu pilnībā pārklātas.
7 solis. Noteikti mulčējiet ar skujkoku mizu vai nokritušām skujām. Mulča ne tikai aizturēs mitrumu, bet arī kalpos kā pirmais dabiskais mēslojums.
Visvienkāršākais melleņu stādīšanas veids ir izrakt 50 cm dziļu dobi, piepildīt to ar priežu zāģu skaidām un iestādīt stādus. Augi zāģu skaidās attīstīsies lēnāk nekā kūdrā, bet pēc dažiem gadiem tie būs salīdzināmi ar krūmiem, kas iestādīti tradicionālā veidā.
Mellenes var stādīt koka kastēs un plastmasas traukos. Šādiem augiem ir viegli izrotāt verandu, terasi vai zemes gabalu. Tomēr uz ziemu tie jāpārvieto uz neapkurināmu telpu.
Aprūpe pirmajā gadā
Savvaļas mellenes aug mitrās vietās, tāpēc tām patīk laistīšana. Augsnei vienmēr jābūt nedaudz mitrai, taču nedrīkst pārlaistīt - tad saknes var sapūt. Sausuma laikā jaunie krūmi var nokalst, ja tos nelaista. Karstā laikā laistiet ne tikai nesen iestādītos augus, bet arī pieaugušus lielos krūmus.
Vēlā rudenī pavasarī iestādītos augus jāaizsargā no sala. Pieaugušas mellenes var labi pārciest ziemu, bet jaunie koki vēl nebūs paspējuši pietiekami labi nostiprināties un uzņemt barības vielas, lai bez problēmām pārciestu ziemu.
Melleņu atzarošana
Tūlīt pēc iestādīšanas stādus nav nepieciešams apgriezt. Pirmajos 3 gados tiek likvidēti tikai slimi un bojāti dzinumi.
Ceturtajā gadā ir nepieciešama pirmā nozīmīgākā atzarošana. Mellenes dod galveno ražu uz 2-3 gadus veciem dzinumiem, tāpēc visi vecie zari ir jānoņem, atstājot 6-8 jaunos zarus. Pēc 10-15 gadiem būs pienācis laiks veikt atjaunojošo atzarošanu. Lai to izdarītu, krūms pilnībā jānogriež nedaudz virs zemes līmeņa. No stumbra izaugs jauni dzinumi, no kuriem jāatstāj 7-8 spēcīgākie.
Vai jums ir savi melleņu stādīšanas un kopšanas patenti? Dalieties savā pieredzē komentāros. Kādas ir jūsu iecienītākās šķirnes? Jūsu padomi noderēs tiem dārzkopjiem, kas mellenes stāda pirmo reizi.