Krāšņi ziedi hortenzijas rotā dārzus un parkus no pavasara līdz vēlam rudenim. Lai tās saglabātu skaistu un veselīgu izskatu, tās ir pareizi jāapgriež.
Kas notiek, ja hortenzijas netiek apgrieztas?
Neveicot retināšanu un sanitāro apgriešanu, krūmi kļūst pārblīvēti, tiem ir maz gaisa un gaismas. Ja hortenzijas nav apgrieztas vairākus gadus, tās pārstāj ziedēt vai ziedkopas kļūst ļoti mīkstas.
Nekontrolēta augšana var izraisīt krūma deformāciju. Ikgadējā apgriešana palīdz uzturēt hortenzijas veselīgas, veicina vienmērīgu ziedēšanu un pareiza vainaga veidošanos, padarot tās skaistākas un veselīgākas.
Apgriešanas veidi:
-
Viengadīgs - noņemiet sausos ziedkopas un dažus stublājus, lai veicinātu jaunu augšanu un bagātīgu ziedēšanu.
-
Formēšana - piešķir krūmam noteiktu formu un kontrolē skeleta zaru izvietojumu.
-
Sanitārija - slimu, bojātu un vāju zaru noņemšana.
-
Atjaunošana - izmanto veciem vai bojātiem augiem. Krūmu apgriež zemes līmenī, lai stimulētu jaunu skeleta zaru augšanu.
Hortenzijas jāgriež sistemātiski. Dažas šķirnes aug ļoti strauji, un tās nepieciešams retināt visas sezonas garumā. Daudzām šķirnēm atzarošana tieši ietekmē ziedkopas lielumu - jo mazāk atzarojumu atstāts, jo lielākas būs ziedkopas.
Cik pumpuru apgriezt
Visas hortenziju šķirnes apgriež atšķirīgi: koku hortenzijas un panīklu hortenzijas saīsina par 2-5 pumpuriem neatkarīgi no tā, vai zars aug no zemes vai no stumbra. Rudenī labāk apgriezt par 3-4 pumpuriem, pavasarī var apgriezt par 2. Rezultātam jābūt glītai puslodes formai.
Lielziedu hortenzijām dzinumus nenogriež, jo ziedēšana notiek uz pagājušā gada zariem.
Dažādām hortenziju sugām ir specifiskas īpašības, kas jāņem vērā, veicot apgriešanu. Pirms procedūras uzsākšanas ir ieteicams izlasīt informāciju par konkrēto augu".
Pavasara atzarošana
Apgriešanu veic, pirms augs pamostas. Ziemai tuvojoties noslēgumam, stublāji sāk izvadīt sulas. Ir svarīgi apgriezt pirms šī perioda. Ja esat nokavējušies un pumpuri jau sāk uzbriest, labāk pagaidiet, kamēr parādīsies lapas, un tikai tad ķerieties pie šķēres.
Apgriešana pavasarī:
-
lai atjaunotu krūmus,
-
lai vainags būtu sulīgs,
-
lai ziedkopas būtu lielākas.
Procedūra:
-
Noņemiet visus sasalušos zarus.
-
Nogrieziet visus plānos zarus un zarus, kas aug no krūma uz iekšu.
-
Ja nepieciešams, pārējos dzinumus piesieniet pie balsta.
Rudens atzarošana: sagatavošanās ziemai un stimuls ziedēšanai
Rudens atzarošana ir maigāka. Tās mērķis ir sagatavot krūmu ziemai un likt pamatus bagātīgai ziedēšanai nākotnē. Apgriešanu sāk, kad laiks atdziest un augi ir pilnībā atpūtušies.
Noņemiet sausos, slimos un lūzušos zarus, nogrieziet krūma iekšpusē augošos dzinumus, veidojot gredzenu. Nav ieteicams krūmu apgriezt pārmērīgi, jo jaunie zari var apsalt.
Pirmajos trīs gados pēc iestādīšanas rudens apgriešana nav vēlama, jo augiem ir jāiegūst spēks un jāstiprinās. Šajā laikā jāveic tikai sanitārā atzarošana.
Dažādu hortenziju sugu apgriešana
Ziedlapiņu hortenzijas zied uz viengadīgiem dzinumiem, tāpēc rudenī varat noņemt ne tikai ziedu kātiņus un sausos zarus, bet arī līkumainos viengadīgos dzinumus, kas krūmu sabiezina - tie jau ir ziedējuši. Tas pats jādara arī ar koku hortenzijām.
Lielziedu šķirnes zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, tāpēc ar tām jārīkojas uzmanīgāk. Tās apgriešana ietver ziedu stublāju noņemšanu un bojāto un sauso dzinumu izgriešanu no pamatnes. Ja iespējams, šogad izaugušos dzinumus vajadzētu saglabāt - tie ziedēs nākamajā vasarā. Lielziedu hortenziju maigo koksni viegli salauž vējš, tāpēc ir svarīgi likvidēt krustojošos un uz iekšu vērstos zarus. Ziemeļu reģionos augus pēc apgriešanas ieteicams apklāt.
Pamatprincipi
Lai saglabātu hortenzijas veselīgas un skaistas, jāievēro vienkārši noteikumi.
- Lietojiet tikai asas dārza grieznes, jo ar asām grieznēm var nodarīt nopietnus bojājumus, caur kurām audos var iekļūt infekcija.
- Apgrieziet pagājušā gada ziedkopas un sasalušos zarus saulainā dienā ziemas beigās, pirms sulas sāk nogatavoties.
- Neatstājiet neapstrādātus sašķeltos zarus un iegriezumus.
- Nogrieziet resnos baļķus ar zāģi, pārliecinoties, ka griezums ir vienmērīgs.
- Ar dārza grieznēm veiciet diagonālus griezumus 2-3 cm attālumā no pumpura.
- Lielus hortenziju krūmus apgrieziet nevis uzreiz, bet gan vairāku gadu laikā, vērojot to veselību.
Hortenziju skaistuma un veselības galvenais priekšnoteikums ir apgriešana. Ievērojot vienkāršus noteikumus, jūs varat nodrošināt augiem optimālus augšanas un ziedēšanas apstākļus.