Daudz pirms eiropiešu ierašanās Ziemeļamerikas indiāņi atklāja "prēriju vakara saules", kas mums pazīstama kā rudbekija jeb ehināciju, brīnišķīgās ārstnieciskās īpašības. No ziediem pagatavota tēja dziedēja brūces, no saknēm pagatavotas tinktūras atviegloja kuņģa problēmas, un skaistie ziedi piesaistīja bites un tauriņus no visas apkārtnes.
Eiropā ehināciju sāka audzēt 17. gadsimtā, un, pateicoties tās nepretenciozitātei un pašizsējas spējai, tā ātri izplatījās botāniskajos un privātajos dārzos. Savukārt pašā Amerikā līdz 20. gadsimtā, kad tika atklāta ārstniecisko vielu ķīmiskā sintēze, ehināciju uzskatīja par līdzekli pret visām slimībām un iekļāva lielākajā daļā aptiekas zāļu.
Echinacea sugas
Ir vairākas sugas ehinācijas dārzos sastopamas dažādas puķu krāsas un izmēra ziņā:
-
Echinacea Purpurea - augu augstums līdz 100 m, grozi līdz 15 cm diametrā, violeti rozā lingvāli ziedi, sarkanīgi brūni cauruļveida ziedi. Zied vasaras otrajā pusē 2 mēnešus.
-
Echinacea gaišā - augstums līdz 60 cm, ziedu krāsa no viegli rozā līdz baltai, ziedu diametrs 10-15 cm.
-
Echinacea Narrow-leaved - marginālie ziedi šauri, rozā vai violeti, centrālie ziedi dzelteni. Augstums 50-100 cm, stublāji sazaroti.
Papildus populārajām šķirnēm, kuru ziedi atgādina daudzkrāsainas margrietiņas, ir arī frotē formas, kurās cauruļveida ziedi pārsvarā ir pūpolu ziedi, tāpēc ziedkopas izskatās kā pūkaina bumba. Labākās mūsdienu frotē skuju puķu šķirnes skaistuma ziņā var sacensties ar dālijām i asterām.
Izmantošana dārzā
Šis daudzpusīgais augs labi aug atklātā apvidū un zem augstiem kokiem. Tas ir piemērots priekšdārziem un dabas dārziem. To var stādīt atsevišķi vai kopā ar zema auguma ziemcietēm.
Sārtie ziedi palīdz izveidot skaistu kompozīciju dārzā. To lielie ziedkopas ziedkopas izceļas uz apstādījumu fona, piešķirot augu grupai ar dekoratīvo lapotni spilgtumu un dinamiku.
Jauktos stādījumos čiekuriņš tiek izmantots kā augsts akcents un fons mazākiem ziediem. Puķu dobēs tas labi sader ar asterēm, monardu, flokšiem. Lieli ziedkopas ziedkopas ziedi ir piemēroti pušķiem, jo tie ilgi saglabājas.
Terapeitiskās īpašības
Echinacea purpurea tradicionālajā medicīnā tiek izmantota imunitātes stiprināšanai, iekaisumu ārstēšanai un kā daļa no brūču dzīšanas līdzekļiem.
Spieķziedes tinktūras un tējas stimulē balto asinsķermenīšu veidošanos, kam ir galvenā loma organisma aizsardzībā pret infekcijām. Ehinācijas preparātiem piemīt pretvīrusu iedarbība, kas palīdz cīnīties ar gripu, saaukstēšanos un herpesu.
Svarīgi. Pirms ehinācijas lietošanas konsultējieties ar ārstu, īpaši, ja Jums ir hroniska slimība.
Stādīšana
Lai krūms veiksmīgi attīstītos un bagātīgi ziedētu, tas jāstāda saulainā vai daļēji ēnainā vietā. Jo vairāk gaismas, jo vairāk pumpuru. Ehinācija aug jebkurā augsnē, bet priekšroku dod labi drenētai un barojošai augsnei. Tāpēc pirms stādīšanas bedrē ir labi iebērt nedaudz komposta vai humusa. Ja augsne ir mālaina, augs novērtēs smilšu iestrādi.
Ehināciju vislabāk stādīt pavasarī vai rudenī, kad augsne ir silta un mitra. To var sēt no sēklām atklātā laukā vai arī vispirms izaudzēt spraudeņus mājās.
Sēklas dīgst ilgi, līdz pat mēnesim, tāpēc sējiet agri. Sēšanas dziļums ir 5 mm. Pirms sējas augsnē izkliedējiet fitosporīnu vai citu bioloģisko fungicīdu, lai sējeņus pasargātu no melnās kājas slimības.
Pirmā īstā lapa sāk veidoties 8-10 dienas pēc stādu parādīšanās. Kad ir izaugušas divas īstās lapas, ir laiks spraudeņus pārvietot atsevišķos podiņos. Ehinācija ir ar garām krāna saknēm, tāpēc pārstādiet tos dziļos podiņos. Stādi aug ļoti lēni un ziedēs otrajā gadā.
Audzēšana
Ehinācija ir izturīga pret sausumu, taču sausuma periodos to var laistīt vairākas reizes. Lietderīga ir augsnes mulčēšana - organiskās vielas aizturēs mitrumu un novērsīs nezāļu rašanos, radot optimālus augšanas apstākļus. Veģetācijas sezonas sākumā, kad no zemes sāk parādīties pirmie dzinumi, ieteicams piebarot ar jebkuru organisko mēslojumu, lai ziedēšana būtu sulīgāka. Pumpuru veidošanās laikā krūmus barojiet ar komplekso minerālvielu sastāvu, lai ziedi būtu spožāki un lielāki.
Regulāri apgrieziet nokaltušos ziedkopas, novēršot sēklu nogulsnēšanos - tas pagarinās dekoratīvo periodu.
Ehinācija praktiski neslimo, bet var rasties plankumi vai puve. Noņemiet slimās lapas - maz ticams, ka infekcija izplatīsies tālāk.
Ja vasara ir ļoti mitra, skujeņiem var uzbrukt gliemeži. Šos kaitēkļus var apkarot ar insekticīdiem un mehāniskām metodēm, piemēram, barjerām vai slazdiem. Dziļā ēnā augošajām ehināciju rozīnēm var uzbrukt miltrasa un rūsas. Pie pirmajām šo slimību pazīmēm noņemiet skartās daļas un apsmidziniet visu krūmu ar fungicīdu.
Ievērojot mūsu stādīšanas un kopšanas ieteikumus, jūs varēsiet pilnībā izbaudīt brīnumaino ehināciju šķirņu skaistumu. Pastāstiet mums komentāros, kādas šķirnes audzējat savā dārzā un kā izmantojat ehināciju.