Clematis ir grezna ziemciete, skaisti ziedošs vīteņaugs, kas rotā dārzus. Tā košie ziedkopas uz zaļo lapu fona rada romantisku un mājīgu atmosfēru, atdzīvina vertikālas kompozīcijas un vasarā maskē sienas un žogus. Uz Clematis ziedētu daudzus gadus, tas ir pareizi jāstāda un pienācīgi jākopj.
Atrašanās vietas izvēle
Clematis mīl sauli, bet karstā klimatā tie var apdegt un apdegt. Dienvidu reģionos, kur ilgstoši valda sauss karstums, labāk izvēlēties vietu pusēnainā ēnā. Tie jāaizsargā no caurvēja un spēcīga vēja.
Šie vietas izvēles noteikumi attiecas uz visiem kāpšanas augu veidiem kas pieejami GradinaMax katalogā.
Šī puķe necieš stāvošu ūdeni, tāpēc to nevajadzētu stādīt zemienēs vai vietās ar smagu mālainu augsni. Ideāla ir auglīga, drenēta smilšmāla augsne. Augsnes skābumam jābūt mērenam. Pārāk skāba augsne jāneitralizē, pievienojot kaļķi.
Sagatavošanās nolaišanai
Stādot rudenī, augsni izrok vienu mēnesi iepriekš. Ja stādīšana plānota pavasarī, bedri labāk izrakt rudenī. Augsni, kas nav piemērota plakanlapu stādīšanai, var uzlabot rakšanas laikā:
-
Mālainai augsnei pievienojiet kūdru, smiltis un kompostu;
-
Pievienojiet kūdras augsnei smiltis un melnzemi;
-
smilšainai augsnei pievienot mālu un sapuvušas organiskās vielas.
Clematis stādīšana
Labākais stādīšanas laiks ir pavasaris vai rudens. Pieredzējuši dārzkopji iesaka stādīt agrā rudenī, jo augam būs laiks labi iesakņoties. Attālumam starp bedrītēm jābūt aptuveni 100-130 cm. Clematis jāstāda tā, lai sakņu kakls būtu augsnes līmenī vai nedaudz zemāk. Pirms stādīšanas neaizmirstiet uzstādīt balstus.
Stādīšanas posmi:
-
Bedres dziļums un platums ir atkarīgs no augsnes tipa un stādu sakņu lieluma. Vieglai augsnei pietiek ar 50x50x50 cm lielu bedri, bet smagai augsnei - ar 70x70x70 cm lielu bedri.
-
Ieteicams apakšā pievienot drenāžas slāni no šķeltiem ķieģeļiem vai šķembām, īpaši, ja augsne ir smaga un mitra.
-
Aizpildiet bedri ar dārza augsni, kas sajaukta ar superfosfātu, pelniem un kompostu.
-
Stādot ir svarīgi izveidot slīpumu, lai ūdens varētu notecēt no kakla, lai izvairītos no mitruma stāvēšanas, kas ir kaitīgs clematis.
-
Ja nepieciešams, mērcējiet stādu saknes ūdenī vai stimulatorā.
Clematis labāk stādīt mākoņainā laikā bez vēja. Sagatavoto augsni ieber bedrē konusa formā. Augšā novieto stādu. Pēc tam saknes pārklāj ar augsni, viegli sablīvējot. Ir svarīgi pārliecināties, ka sakņu kakliņš (vieta, kur saknes ieiet stublājā) ir aprakts:
-
stādiem līdz viena gada vecumam - 5-10 cm;
-
pieaugušiem augiem - par 10-12 cm.
Aprūpe
Clematis nepieciešams regulāri laistīt. Augsne nedrīkst pārāk izžūt. Lietderīga ir mēslošana ar organiskajiem un minerālmēsliem. Pavasarī un vasarā izmanto kompleksos maisījumus ziedošiem augiem, rudenī stublāju aplim pievieno kāliju.
Apgriešana
Clematis strauji aug, un tiem nepieciešama ikgadēja apgriešana. Apgriešanas veids ir atkarīgs no clematis veida. Nepareiza apgriešana var izraisīt ziedēšanas trūkumu, jo dažas šķirnes zied tikai uz pagājušā gada dzinumiem, citas - tikai uz jaunā gada dzinumiem, bet hibrīdi apvieno abus ziedēšanas veidus.
Tāpēc ir svarīgi zināt, pie kuras apgriešanas grupas pieder šķirne.
Clematis nedrīkst apgriezt rudenī, jo tas var izraisīt salnas. Clematis labāk apgriezt agrā pavasarī, kad redzami dzīvi pumpuri.
Apgriešanas grupas:
-
1. grupa (neapgrieztie) - pavasarī tiek noņemti tikai bojātie dzinumi, pārējie netiek skarti.
-
2. grupa (slikta apgriešana) - pēc ziedēšanas nogrieziet izbalējušos stublājus.
-
3. grupa (spēcīga atzarošana) - nogrieziet visus dzinumus, atstājot 10-20 cm virs zemes.
Svarīgi! Lai nodrošinātu, ka clematis vienmērīgi sadala savu svaru un tā dzinumi nesaplūst, vīteņaugi ir jāsasien, vadot dzinumus gar balstu.
Audzēšana konteinerā
Vēlaties piešķirt krāsu krāsu dvesmu savam balkonam, terasei vai siltumnīcai? Audzējiet clematis konteineros. Izvēlieties piemērotu trauku - ir svarīgi, lai tas būtu vismaz 50 cm augsts un vismaz 60 cm diametrā. Lieti noderēs jebkura materiāla podi.
Izvietojiet drenāžu apakšā un piepildiet ar dārza augsnes, humusa, kūdras un smilts maisījumu. Lai pasargātu konteineru no pārkaršanas, iestādiet tajā viengadīgās puķes ar blīvu lapotni, piemēram, petūnijas. Neaizmirstiet par atbalstu - uzstādiet trepes, pie kurām rūpīgi piesieniet dzinumus. Aprūpe ir līdzīga kā dārzā augošajiem clematisiem: jānodrošina regulāra laistīšana, barošana un infekciju apkarošana.
Ziemai podiņu var vienkārši pārvietot uz neapkurināmu telpu (garāžu, pagrabu, siltumnīcu), kur temperatūra ir aptuveni +5°C.
Clematis kompanjoni
Tāpat kā vairums mūsu reģiona vīnogulāju, arī clematis jūtas labi, ja "kājas ir ēnā, bet galva - saulē". Piemēram, dienlilija ir ideāli piemērota bazālās zonas ēnošanai karstā vasarā. Hostas un neagresīvas papardes būs vienlīdz piemēroti kaimiņi.
Clematis ir labs kompanjons rozēm īpaši, ja tie ir lielziedu rozes vai kāpostu klases rozes. Ainavu dizainā plameni bieži tiek kombinēti ar zemām rozēm, skujkokiem, un tos pat izmanto kā telpaugus akmeņdārzos un akmeņudārzos.
Clematis stādīšana un kopšana nav sarežģīta, taču tā prasa zināmas zināšanas un uzmanību. Izmantojot šos ieteikumus, jūs varat izaudzēt sulīgu un ziedošu augu, kas būs jūsu dārza izcilība.