Japānas ķirsis, pazīstams arī kā bumbuļķirsis, ir ļoti dekoratīvs koks, kas jau gadsimtiem ilgi valdzina dārzu mīļotājus. Ar savu neatkārtojamo skaistumu un eleganto siluetu tas atdzīvina ikvienu mājas stūri, un, kad agrā pavasarī tas uzzied, tas kļūst par īstu dabas atklāsmi. Ja vēlaties, lai jūsu dārzā būtu šis burvīgais koks, kas katru gadu pārsteigs ar skaistu, bagātīgu ziedēšanu, uzziniet tā prasības un kopšanas noslēpumus.
Japānas ķirsis - jauks viesis no Tālajiem Austrumiem
Japānas ķirsis (latīņu: Prunus serrulata) ir neliels koks vai krūms, kura izcelsme ir Tālajos Austrumos. Gadsimtiem ilgi tas ir bijis ļoti cienījams Japānā, kur tas ir kļuvis par īstu nacionālo simbolu. Ne velti japāņu ķirsis ir slavenā japāņu Hanami festivāla galvenais elements, kura laikā veselas ģimenes pulcējas, lai baudītu krāšņi ziedošo koku skati.
Japānas ķiršu koku raksturīgais izskats
Japānas ķirsis ir ļoti dekoratīvs augs. Tā vainags var būt no lietussarga formas līdz kolonveidīgam vai sfēriskam. Koka augstums parasti ir no 4 līdz 10 metriem, un vainaga diametrs var sasniegt pat 8 metrus. Ķiršu koka lapas ir vienkāršas, eliptiskas, ar lodveidīgām malām, kas var būt zaļas vai brūngani sarkanas. Rudenī tās krāšņi krāsojas dzeltenā, oranžā un sarkanā krāsā.
Tomēr vislielākā japāņu ķiršu rota ir to neparastie ziedi. Tie parādās pirms lapu atlokašanas, veidojot blīvas, košas ziedkopas. Ziedu krāsa variē no baltas, caur dažādiem rozā toņiem līdz tumši karmīna krāsai. Ziediem ir maigs, nedaudz salds aromāts, un to skaistums vēsta par pavasara atnākšanu.
Japānas ķiršu šķirņu dažādība
Starp bumbuļķiršiem ir daudz interesantu šķirņu, kas atšķiras pēc vainaga formas, lapu krāsas un ziedu krāsas. Viena no populārākajām ir 'Somei Yoshino' ar gandrīz baltiem ziediem. Cita labi pazīstama šķirne ir 'Kanzan' ar pilniem, tumši rozā ziediem un lietussarga formas vainagu. Tikpat pievilcīgas ir 'Kiku-shidare-zakura' ar bagātīgiem, plīvojošiem ziediem un 'Ukon' ar bāli dzelteniem, gandrīz oranžiem ziediem. Ievērības cienīgas ir arī šķirnes 'Royal Burgundy' ar violetām lapām un ziediem un 'Taihaku' ar baltiem vai gaiši rozā ziediem un kolonveidīgu augumu.
Ķirši un to audzēšanas prasības
Lai gan Japānas ķiršu dzimtene ir maigākā klimatiskajā zonā, tie var augt un ziedēt tikpat krāšņi daudzos Polijas reģionos. Lai nodrošinātu tam optimālus apstākļus, ir vērts iepazīties ar tā pamatprasībām.
Atrašanās vieta un augsne
Japānas ķirsis dod priekšroku saulainai, no spēcīgiem vējiem pasargātai vietai. Tam nepatīk sāļa augsne, tāpēc to nevajadzētu stādīt pie ielām, kur ziemā tiek lietota sāls. Vislabāk tas aug aug auglīgās, smilšmāla augsnēs ar neitrālu vai viegli sārmainu pH. Tā labi panes arī periodisku sausumu, bet nemīl stāvošu ūdeni.
Izturība pret salu
Lielākā daļa Japānas ķiršu šķirņu ir diezgan jutīgas pret salu, tāpēc tos nav ieteicams stādīt apgabalos ar bargām ziemām, īpaši Polijas ziemeļos un ziemeļaustrumos. Ieteicams izvēlēties pret salnām izturīgākas šķirnes, piemēram, 'Taihaku' vai 'Royal Burgundy'. Koki jāstāda aizsargātās vietās, lai izvairītos no sala bojājumiem.
Kopšana un apgriešana
Japānas ķiršu kokiem nav nepieciešama intensīva kopšana, taču jāatceras daži svarīgi punkti. Pirmkārt, nav ieteicama regulāra apgriešana, jo brūces var būt vārti patogēniem. Ja nepieciešams, atzarošana jāveic uzmanīgi un nekavējoties jāapstrādā ar dārzkopības ziedi vai fungicīdu. Ir arī labi noņemt visus atvases, kas parādās uz stumbra.
Japāņu ķiršu stādīšana dārzā
Šie augi lieliski izskatās gan lielos, gan mazos dārzos. Tos var stādīt atsevišķi, veidojot pārsteidzošus solitārus, vai grupās, veidojot gleznainas palieres. Ir svarīgi atbilstoši izvēlēties stādīšanas vietu.
Pareizās šķirnes izvēle
Pirms japāņu ķiršu stādīšanas ir vērts padomāt, kādu šķirni izvēlēties. Ja jūs uztrauc aukstas ziemas, izvēlieties izturīgākas šķirnes, piemēram, 'Taihaku' vai 'Royal Burgundy'. Ja dodat priekšroku kokiem ar kompaktu, kolonveidīgu vainagu, laba izvēle ir 'Amanogawa' vai 'Taihaku'. Savukārt pilnziedu, rozā ziedu cienītājiem vajadzētu apsvērt 'Kanzan' vai 'Kiku-shidare-zakura'.
Optimālais stādīšanas laiks
Japānas ķiršus vislabāk stādīt pavasarī vai agrā rudenī. Tas dos jaunajiem kokiem laiku pielāgoties jaunajai videi, pirms iestājas ziema vai pilnā vasara. Ieteicams izvēlēties aptuveni 1,5-2 metrus augstus stādus, kas ātri iesakņosies un sāks augt.
Jaunaudžu stādīšana un kopšana
Stādot japāņu ķirsi, neaizmirstiet izrakt bedri aptuveni 1 metra diametrā un pietiekami dziļu, lai tā atbilstu sakņu bumbuļa lielumam. Tad ievietojiet koku bedrē, izlīdziniet saknes un rūpīgi aizbērtiet ar augsni. Svarīgi, lai kakls atrastos tieši zem augsnes virsmas. Pēc iestādīšanas ir labi koku bagātīgi aplaistīt un augsni ap stumbru uzirdināt, lai veicinātu sakņu attīstību.
Pirmajos gados jaunos kokus nepieciešams regulāri laistīt, īpaši sausuma periodos. Laba ideja ir arī izmantot mulčēšanu, lai saglabātu augsnes mitrumu un samazinātu nezāļu augšanu. Pirmajos 2-3 gados stumbrs jāaizsargā arī no mehāniskiem bojājumiem.
Pieauguša japāņu ķirša kopšana
Kad japāņu ķirsis ir sasniedzis 5-6 gadu vecumu un nostiprinājies jaunajā vietā, tā kopšanas prasības ievērojami samazinās. Tomēr ir vērts paturēt prātā dažus svarīgus punktus, lai baudītu tā krāšņo ziedēšanu.
Vainagu apgriešana un kopšana
Kā jau minēts, japāņu ķiršiem nepatīk regulāra apgriešana. Tikai tad, ja zari ir bojāti vai vainags ir nedaudz retināms, tas jādara ļoti uzmanīgi. Brūces nekavējoties jāapstrādā ar dārzkopības ziedi vai fungicīdu. Sistemātiski jālikvidē arī visas atvases, kas parādās uz stumbra.
Mēslošana un laistīšana
Japānas ķiršiem nav nepieciešama intensīva mēslošana. Pietiek ar kombinētā mēslojuma iestrādi pavasarī, lai nodrošinātu augu ar nepieciešamajām barības vielām. Sausuma periodos kokus nepieciešams regulāri laistīt, jo īpaši jaunākus eksemplārus.
Aizsardzība pret slimībām un kaitēkļiem
Lai gan japāņu ķirši ir diezgan izturīgi pret slimībām un kaitēkļiem, ir vērts pievērst uzmanību dažiem apdraudējumiem. Tie var ciest no sēnīšu slimībām, piemēram, moniliozes vai pelēkā pelējuma, tāpēc ir vērts pieskatīt kokus un vajadzības gadījumā lietot pareizos augu aizsardzības līdzekļus. Turklāt kokiem var uzbrukt arī laputis, zirnekļa ērces vai mizgrauži, pret kuriem nepieciešama atbilstoša apstrāde.
Kā dārzā izmantot japāņu ķiršu koku?
Japānas ķirsis ir īsts dekoratīvs augs jebkurā dārzā. Tā neparastās dekoratīvās īpašības ļauj veidot daudzus intriģējošus kompozīcijas veidus.
-
Lodveida ķirsis kā vientuļnieks - japāņu ķirsis, iestādīts atsevišķi, kļūst par spilgtu vientuļnieku, kas piesaista ikviena apmeklētāja uzmanību. Ieteicams izcelt tā skaisto, izpletušos vainagu un nodrošināt kokam pietiekami daudz vietas, lai tas varētu brīvi augt.
-
Ķiršu espaljē - radiet vēl iespaidīgāku efektu, stādot vairāku šķirņu japāņu ķiršu kokus vienu otram blakus, veidojot gleznainu espaljē. Koku vainagu formu un ziedu krāsu dažādība padarīs visu koku rindu ļoti pārsteidzošu, īpaši ziedēšanas laikā.
-
Ķiršu koks japāņu dārzā - neaizstājams šī stila dārza elements. Tas lieliski sader ar citiem raksturīgiem augiem, piemēram, azālijām, rododendriem vai formētiem krūmiem. Tas veido harmonisku, austrumniecisku kompozīciju.
Lai kā jūs savā dārzā izmantotu japāņu ķiršu koku, tas noteikti radīs patiesu iespaidu jūsu dārzā, jo īpaši pavasarī, kad tas ziedēs. Vienkārši par to pareizi rūpējieties, un tas jūs atalgos ar unikālu, dekoratīvu ekspozīciju.