Pavasara iestāšanās ir laiks, kad dārznieki domā par balkonu un terašu rotāšanu ar skaistiem ziediem. Tomēr, tā vietā, lai tērētu naudu par gataviem stādiem, apsveriet iespēju audzēt augus no sēklām. Tas ir ne tikai aizraujošs hobijs, bet arī lielisks veids, kā ietaupīt daudz naudas.
Balkona ziedi: ieguldījums priekā un skaistumā
Lai gan gatavu stādu iegāde var šķist ērtāka, tomēr savu balkona puķu sējai ir daudz priekšrocību. Pirmkārt, no vienas sēklu paciņas var iegūt līdz pat 50 veselīgiem, sulīgi ziedošiem augiem. Tas ir milzīgs ietaupījums, salīdzinot ar stādu cenām veikalos, kas bieži vien maksā vairāk nekā desmit zlotus katrs. Turklāt to audzēšana pašiem ir ārkārtīgi vērtīga pieredze, kas ļauj jums sekot līdzi augu attīstībai no paša sākuma.
Daži svarīgi padomi
Lai viss pasākums būtu veiksmīgs, ļoti svarīga ir ne tikai piemērotu augu izvēle, bet arī to pareiza sēšana un dīgstošo ziedu kopšana. Paturiet prātā šos punktus:
-
Regulāri pārbaudiet mitruma saturu augsnē, pieskaroties tai ar pirkstu. Ja augšējais augsnes slānis sāk izžūt, maigi aplaistiet augus, izvairoties no pārlaistīšanas.
-
Arī temperatūra ir svarīga dīgtspējas procesā. Augsta temperatūra, kas svārstās ap 18-22 °C, veicina ātru un veselīgu augšanu. Ieteicams konteinerus ar sēklām novietot siltā telpā, bet izvairīties no tiešas karstuma avota iedarbības, lai nekaitētu maigajiem dīgstošajiem augiem.
-
Svarīgi ir arī nodrošināt augošajiem augiem pietiekami daudz vietas. Kad tie sāk augt biezi, veiciet retināšanu vai pārstādīšanu lielākos konteineros, lai nodrošinātu tiem pietiekami daudz vietas augšanai un attīstībai.
-
Pēc diedzēšanas stādiem, lai tie labi attīstītos, nepieciešams daudz dabiskās gaismas. Vislabāk tos novietot labi apgaismotā vietā, piemēram, uz dienvidiem vērstā palodē. Ja dabiskais apgaismojums ir nepietiekams, ir vērts izmantot fitolomas, lai nodrošinātu nepieciešamo apgaismojumu.
-
Izvairieties gan no augsnes izžūšanas, gan pārpurvošanas, jo abas var negatīvi ietekmēt augu attīstību.
Labāko balkona puķu izvēle sējai
Tuvojoties pavasarim, ir vērts padomāt, kuras balkona puķes sēt vispirms. Šeit ir pārskats par populārākajām sugām, kuras var sēt, sākot ar agru pavasari:
Koledža Plumego
Augt coleus uz balkona sējiet sēklas 0,3 cm dziļi mitrā augsnē martā. Regulāri mitriniet augsni, izvairoties no pārlaistīšanas. Kad stādi ir sasnieguši vajadzīgo izmēru, pārstādiet tos lielākos podos vai uz balkona, priecājoties par to skaistumu un krāsām. Koleus panes saulainas un daļēji ēnainas vietas.
Pelargonijas (Pelargonium)
Pelargonijas ir neapstrīdamas balkona ziedu karalienes, kas tiek novērtētas to krāsu un formu daudzveidības dēļ. Šo augu sēklas vislabāk sēt februārī vai martā. Pelargonijas patīk gaišas vietas un mērena laistīšana, bet jāatceras, ka tās ir jutīgas pret salu, tāpēc agrā pavasarī tām nepieciešama aizsardzība. Tās zied no vasaras sākuma līdz vēlam rudenim.
Petūnijas un surfīnijas (Petunia)
Vēl viena iecienītu balkona ziedu grupa ir petūnijas un surfīnijas. Šo augu sēklas ieteicams sēt martā un pēc tam, kad tās ir izaugušas, pārvietot uz saulainas palodzes. Petūnijas un surfīnijas ir regulāri jāmēslo un jālaista, taču efekts - sulīga ziedēšana - ir tā vērts. Tās bagātīgi zied no pavasara līdz vēlam rudenim.
Pastāvīgi Ziedoša Begonija (Begonia semperflorens)
Pastāvīgi ziedošās begonijas ir ideāla izvēle tiem, kam nepieciešami ilgi un bagātīgi ziedoši augi. Tās sēklas vislabāk sēt februārī, un pēc tam, kad tās ir izaugušas, nodrošināt tām gaišu, bet ne tieši saulainu vietu. Begonijas ir pazīstamas ar savu noturību pret slimībām un kaitēkļiem, un tas padara tās viegli audzējamas. Tās zied lielāko daļu vasaras sezonas, no pavasara līdz rudenim.
Nemesia
Tā ir neierasta un tāpēc unikāla izvēle balkonam. Tās priekšrocība ir tā, ka mērķa vietā to sēj aprīļa beigās vai maija sākumā. Tai nepieciešama saulaina līdz daļēji ēnaina vieta, un tā zied no jūnija līdz septembrim.
Cape Lobelia (Lobelia erinus)
Lobēlija priecē acis ar maigi ziliem ziediem visu vasaru līdz pat pirmajām salnām rudenī. Tā ir lieliska izvēle balkona podiem un piekarināmiem groziņiem. Ieteicams sēt šī auga sēklas martā, un pēc tam, kad augs ir izaudzis, pārvietot to uz saulainu vai daļēji ēnainu vietu. Lobēlija patīk regulāra laistīšana, bet substrāts nedrīkst pārmitrināties.
Spīdīga salvija (Salvia splendens)
Spožā salvija ar intensīvi sarkaniem vai violetiem ziediem ir lieliska izvēle krāsu akcentam uz balkona. Šī auga sēklas vislabāk sēt martā un pēc tam pārvietot uz saulainu vietu. Salvija nepieciešama regulāra laistīšana, un tai jānodrošina labi drenēts substrāts. Tā zied lielāko daļu vasaras sezonas līdz pat vēlam rudenim.
Dekoratīvās saulespuķes (Heliantus annuus)
Dekoratīvā saulespuķe ir 50 līdz 80 cm augsts augs, kas zied no jūlija līdz septembrim. Sēklas vislabāk sēt aprīlī un stādīt maijā, ievērojot 30-40 cm atstarpi starp sēklām. Jāatceras sēt 1-2 cm dziļi, labi saulainā vietā. Balkonam vai terasei vislabāk piemērotas punduršķirnes.
Agerāti (Ageratum houstonianum)
Meksikas žeņšeņs ir augs ar ziliem ziedkopām, kam raksturīgs pūkainums un neliels izmērs. Ziedēšanas laikā tie nepārsniedz 20 cm augstumu. Šī auga sēklas ieteicams sēt martā, un pēc tam, kad tās ir parādījušās, pārvietot uz saulainu vai daļēji ēnainu vietu. Agerāti ir mazprasīga un izturīga, tāpēc tā ir ideāla izvēle iesācējiem. Tā zied no pavasara līdz pirmajām salnām rudenī.
Balzamīnes (Impatiens walleriana)
Balzamīnes ir populārs balkona augs, ko novērtē spilgtu un daudzveidīgu ziedu krāsu dēļ. Šī auga sēklas vislabāk sēt februārī vai martā atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem. Balzamīnes dod priekšroku daļēji ēnainām, no tiešiem saules stariem pasargātām vietām. Tai jānodrošina arī nedaudz mitrs substrāts, tāpēc tai nepieciešama regulāra, bet mērena laistīšana. Tā zied lielāko daļu vasaras sezonas līdz pat pirmajām rudens salnām.
Spožā gāzānija (Gazania × splendens)
Mirdzošā gazānija ir zieds, kas pazīstams ar savām intensīvajām krāsām. Tās lielie ziedkopas zied pilnā saulē. Šī auga sēklas vislabāk sēt martā, un pēc to izsējas tām nepieciešams daudz gaismas un siltuma. Gazānijas vislabāk stādīt viegli smilšainā un caurlaidīgā augsnē. Tie zied lielāko vasaras sezonas daļu līdz pat vēlam rudenim.
Peru heliotrops (Heliotropium peruvianum)
Peru heliotrops ir eksotisks augs, kura baltie ziedi izstaro intensīvu, bet patīkamu aromātu. Tā sēklas vislabāk sēt agrā pavasarī, martā. Heliotrops mīl siltumu un gaismu, tāpēc tas jānovieto saulainā vietā. Tā zied lielāko daļu vasaras sezonas līdz pat pirmajām salnām rudenī.
Kobejas (Cobaea scandens)
Kobejas ir ātri augošs vīteņaugs, kas tiek augstu novērtēts ar lieliem, zvanveida ziediem krēmkrāsas vai purpursarkanā krāsā. Šī auga sēklas vislabāk sēt februārī vai martā. Kāpjošās kobejas nepieciešama saulaina un no vēja pasargāta vieta. Tā ir lieliska izvēle tiem, kas vēlas izveidot košu un sulīgu kompozīciju uz balkona. Tā zied no vēla pavasara līdz rudenim.
Neatkarīgi no tā, kuras puķes izvēlēsieties, atcerieties, ka no sēklām rūpīgi izaudzēti augi jūs atalgos ar bagātīgiem un ilglaicīgiem ziediem, un pats audzēšanas process sagādās jums daudz gandarījuma un prieka.
Balkona vai terases rūdīšana un stādīšana
Balkona puķes, kas izaudzētas no sēklām, pārstādāmas ārā, kad sala risks ir pagājis. Parasti tas parasti notiek maija beigās vai jūnija sākumā. Tomēr pirms tam tās ir pakāpeniski jāpieradina pie ārējiem apstākļiem, ko mēs saucam par rūdīšanu. Tas nozīmē, ka augus katru dienu uz dažām stundām pakļaujam āra apstākļiem, pakāpeniski palielinot to pakļaušanu saules gaismai un laika apstākļiem.
Balkona puķu audzēšana no sēklām ir ne tikai aizraujošs hobijs, bet arī lielisks veids, kā ietaupīt daudz naudas. Balkona puķes ir uzticams risinājums, kas ne tikai izdaiļos mūsu telpu, bet arī piešķirs audzēšanas procesam pozitīvu enerģiju un motivāciju. Labā ziņa ir tā, ka lielāko daļu no tām var viegli izaudzēt paši no sēklām, un vērot, kā maza sēkliņa izaug par augu ar satriecošiem ziediem, ir patiesi gandarījums. Rakstiet komentāros, kādus augus jūs stādāt uz sava balkona!