0

Aromātiska garšviela uz palodzes: bazilika audzēšana podiņā

Bazilika audzēšana mājās ir tīrs prieks, jo tā nodrošina svaigus garšaugus galdam. Šī subtropu garšviela ar maigo garšu un gardu aromātu var papildināt jebkuru ēdienu, sākot no gaļas un dārzeņiem līdz salātiem un desertiem. Apskatīsim, kā audzēt baziliku, kā par to rūpēties un kā to izmantot virtuvē.

bazilika audzēšana podiņā

Kāpēc audzēt baziliku podos?

Šobrīd modē ir dārzkopība konteineros. Baziliks ir lieliski piemērots šai metodei. Piekaramos konteinerus, kastes un podus ar skaistiem, smaržīgiem augiem var novietot uz palodzēm, balkonos vai tieši dārza gabalos.

Pat iesācēji var audzēt baziliku podiņā. Ļaujiet saviem bērniem uzņemties atbildību par dārzeņu dārzu ar garšvielām. Šim augam nav prasību pret augsni vai gaismu, tas aug ātri un veido sulīgu krūmu, uz kuru ir patīkami skatīties.

Tomēr šī daudzgadīgā garšauga galvenā vērtība nav tā skaistums, bet gan kulinārijas īpašības. Bazilika lapas izmanto daudzās pasaules virtuvēs kā piedevu un garšvielu. Ja jums pa rokai ir daži krūmi, jūs varat visu pārvērst kulinārijas šedevrā.

Ja esat veiksmīgi audzējis baziliku konteinerā, pievienojiet rozmarīnu un lapu pētersīļus - arī šie augi labi aug ierobežotā telpā podā.

bazilika audzēšana podiņā

Kādos apstākļos jāaudzē baziliks

Baziliks ir tropu un subtropu zemju iedzīvotājs, un tam nepieciešama temperatūra virs +20°C. Ja temperatūra ir zemāka, augšana apstājas. Augs baidās no zemas temperatūras; pat īss sals izraisa bojāeju.

Apgaismojums

Bazilika lapām patīk vismaz sešas stundas saules gaismas dienā. Ja gaismas ir mazāk, krūms aug lēni, neveido jaunas lapas un kļūst bāls un slimīgs.

Augsne

Bazilikam ir labi attīstīta sakņu sistēma, un tam piemērota auglīga, irdena augsne ar augstu humusa saturu. Smagā mālainā augsnē bazilika saknes neattīstās. Pieņemamais pH ir 5-8; jo tuvāk neitrālam, jo labāk.

Ūdens

Bazilikam patīk mitrums. Jaunie augi jālaista retāk nekā pieaugušie. Pavasarī un rudenī laistiet reizi piecās dienās, vasarā - katru otro dienu, bet ziemā - reizi nedēļā. Labāk laistīt ar destilētu vai lietus ūdeni, jo krāna ūdenī ir daudz hlora.

Šķirnes, ko audzē podos

Mājas dobēm ieteicams izvēlēties zemas, ātri augošas un ēncietīgas šķirnes. Baziliks ar zaļām lapām atbilst šīm prasībām. To audzēt ir vienkāršāk nekā purpursarkano, un tas labāk panes istabas apstākļus. Bieži vien šķirnes nosaukums atspoguļo tās spēju augt podiņā: 'Room', 'Vazonny', 'Potted', 'Mini'.

Zaļā un violetā bazilika uzturvērtība un ķīmiskais sastāvs ir vienāds. Zaļās šķirnes ir maigākas, tām ir salda garša un atsvaidzinoša pēcgarša, tāpēc tās ir labāk piemērotas desertiem un viegliem salātiem. Violetās krāsas garšvielai ir spēcīgāks aromāts. To izmanto kā garšvielu zivīm, gaļai, mērcēm un uzkodu garnēšanai.

Prasības attiecībā uz konteineriem

Bazilika saknēm nepieciešams vismaz 0,4 litru tilpums. Podiņš var būt plastmasas vai keramikas. Smaragdzaļās un violetās lapas skaisti izskatās piekarināmos podos.

Krūmus labāk audzēt atsevišķi vienā traukā. Ļoti svarīgi ir izveidot drenāžas atveres, jo saknes necieš stāvošu ūdeni.

Kā sagatavot pamatni

Viens no nosacījumiem veiksmīgai bazilika audzēšanai ir ir irdena augsne. Piemērotu augsni var iegādāties veikalā vai pagatavot paši:

  • universāla augsne istabas puķēm un dārza augsne 1:1;

  • biohumusa un istabas puķu augsnes 1:4;

  • biohumusa, kokosšķiedras un kūdras 1:1:1.

Pirms stādīšanas augsne jāattīra cepeškrāsnī 100-120 °C temperatūrā un jāsajauc ar minerālmēsliem saskaņā ar norādījumiem. Atkritumu attīrīšana atbrīvos augsni no baktērijām un kaitēkļiem, kas tajā var būt.

bazilika audzēšana podiņā

Stādīšana

Baziliks ir ļoti viegli audzējams - tam ir lielas, skaidri redzamas sēklas, un tas lieliski dīgst. Vienīgais, kas jāatceras, ir tas, ka bazilika sēklas dīgst gaismā, tāpēc iesēto podiņu nedrīkst novietot tumsā.

Stādīšanas secība:

  • Podiņa apakšā ievietojiet smalku keramzītu.

  • Aizpildiet augsni līdz augšai, nedaudz sablīvējiet un aplaistiet.

  • Izkaisiet sēklas uz virsmas.

  • Pārklājiet ar stiklu vai caurspīdīgu polietilēna plēvi.

Novietojiet trauku gaišā vietā, kur temperatūra ir +22-27°C. Šādos apstākļos asni parādīsies 4-5 dienu laikā. Kad sēklas ir sadīgušas, noņemiet plēvi un novietojiet podiņu vietā, kur temperatūra ir 20-22 °C, lai stādi varētu sākt veidot saknes.

Kolekcija

Divu īsto lapu stadijā stādus var retināt, atstājot spēcīgākos augus. Kad parādās 4-6 lapas, divas augšējās lapas tiek noplūktas kopā ar galotni, lai krūmi būtu blīvi un kompakti. Pēc tam šo procedūru regulāri atkārto. Lai nepieļautu auga ziedēšanu, pumpuri nekavējoties jānoņem kopā ar divām zem tiem esošajām lapām.

Publicēts: 27 maijs 2024
Rādīts: 290
(Balsis: 0, Vērtējumi: 0)
Atstājiet atsauksmi
Viedoklis
Pievienojiet vienu vai vairākus failus