Pavasaris ir laiks, kad dārzā mostas dzīvība un rozes - mūsu zaļo zonu karalienes - ar jaunu sparu sāk jaunu sezonu. Lai to krāšņumu varētu baudīt visu gadu, agrā pavasarī par tām ir jārūpējas. Uzziniet vairāk par svarīgākajām kopšanas procedūrām, kas palīdzēs jūsu rozēm uzziedēt pilnā krāšņumā.
Ziemas segas noņemšana un sanitārā atzarošana
Pirmais solis pēc rožu pamošanās no ziemas miega ir uzmanīgi noņemt ziemas segu. Tas jādara, tiklīdz ir pagājis sala risks, parasti marta beigās/aprīļa sākumā. Tas jādara tāpēc, ka pārāk ilga pārsegu atstāšana var izraisīt sēnīšu slimības vai augu saindēšanos.
Tad pienāk laiks veikt sanitāro apgriešanu. Rūpīgi pārbaudiet katru krūmu un izņemiet visus slimos, apsalušos, izžuvušos vai bojātos dzinumus. Veicot atzarošanu, vienmēr centieties sasniegt veselos audus, grieziet pa diagonāli, lai lietus ūdens varētu brīvi notecēt, nevis uzkrāties uz nogrieztajiem dzinumiem.
Rožu apgriešana - svarīga pavasara procedūra
Kad krūmi ir atbrīvoti no nokaltušajiem zariem, varat ķerties pie to apgriešanas. Tomēr atcerieties, ka atzarošanas metode ir atkarīga no konkrētā rožu veida, ko audzējat savā dārzā. Lielziedu rozēm, puķu rozēm, parka rozēm un vīteņrožu rozēm nepieciešama nedaudz atšķirīga pieeja.
Lielziedu rozes
Šīs dižciltīgās šķirnes, kas veido košus vienlapu ziedus, nogrieziet zemākajā vietā - tieši virs 3-4 kātiem vai aptuveni 20 cm virs zemes. Tādējādi tiks iegūti spēcīgi, veselīgi stublāji, kas vainagojas ar lieliem ziediem. Lielziedu rozes, kuru ziedi nav jāgriež, var apgriezt nedaudz augstāk - virs 5-8 actiņām jeb aptuveni 30-40 cm augstumā.
Pušķis rožu
Pušķis rožu tiek apgrieztas tāpat kā lielziedu rozes, taču krūmā tiek atstāts nedaudz vairāk dzinumu - aptuveni 5-10. Nogrieziet virs 5-8 pāru.
Parks un kāpšanas rozes
Parka šķirnēm ar spēcīgu augšanu, kas zied reizi gadā uz divgadīgiem un vecākiem dzinumiem, pavasarī nav nepieciešama apgriešana, tikai sanitāra apstrāde un atjaunošana. Savukārt rozēm, kas zied atkārtoti, pavasarī jānogriež aptuveni par 1/3 dzinumu garuma un sezonas laikā jānovāc ziedi.
kāpšanas rozes apgriež mēreni, saglabājot lielāko daļu kokaino dzinumu. Šķirnēm, kas zied vienu reizi gadā, atstāiet tās bez apgriešanas, bet šķirnēm, kas zied divas reizes, apgrieziet sānu dzinumus virs 2-5 acīm un noņemiet 1-2 vecākos dzinumus pie pamatnes.
Rožu pavasara mēslošana - vitalitātes nodrošināšana
Tikpat svarīga kā apgriešana ir pavasara rožu mēslošana. Pēc ziemas augi ir novājināti, un tiem ir nepieciešams papildu atbalsts, lai tie atgūtos un parādītu sulīgu augšanu un bagātīgu ziedēšanu.
Pirmā mēslošana jāveic agrā pavasarī, tūlīt pēc ziemas segas noņemšanas, kad rozes sāk aktīvi augt. Ideāls mēslojums rozēm ir tāds, kas satur daudz slāpekļa, fosfora, kālija un mikroelementu, piemēram, magnija un dzelzs. Šīs sastāvdaļas stimulēs veselīgu zaļās masas attīstību, sakņu sistēmu un stiprinās augu imunitāti.
Ieteicams ik pēc 4-6 nedēļām līdz vasaras beigām secīgi lietot mēslojuma devas, lai atbalstītu rozes visas veģetācijas sezonas laikā. Alternatīvi var izmantot ilgstošas darbības mēslojumu, lai pakāpeniski atbrīvotu nepieciešamās sastāvdaļas un veicinātu bagātīgu ziedēšanu.
Mulčēšana un regulāra laistīšana
Papildus galvenajām procedūrām, piemēram, apgriešanai un mēslošanai, mēs nedrīkstam aizmirst arī citas svarīgas darbības, lai nodrošinātu rozēm optimālus augšanas apstākļus.
Ir vērts parūpēties par augsnes mulčēšanu ap krūmiem. Mulča ne tikai saglabā augsnes mitrumu, bet arī pasargā saknes no temperatūras svārstībām un samazina nezāļu augšanu. Miza, komposts vai īpaši mulčēšanas paklāji ir lieliski materiāli.
Rozes ir arī regulāri jālaista, īpaši sausos periodos. Tomēr pārliecinieties, ka ūdens daudzums nav pārmērīgs, jo pārāk liels ūdens daudzums var izraisīt sēnīšu slimības. Vislabāk ir novirzīt ūdens plūsmu uz saknēm, nevis uz lapām vai ziediem.
Aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām
Pavasara rožu kopšana nav tikai apgriešana, mēslošana un laistīšana. Mēs nedrīkstam aizmirst arī par augu aizsardzību pret kaitēkļiem un slimībām. Sistemātiska krūmu stāvokļa uzraudzība un ātra reakcija, konstatējot problēmu, ļaus izvairīties no nopietnākiem sarežģījumiem.
Ja tiek pamanītas slimību vai kaitēkļu pazīmes, nekavējoties jāizmanto atbilstoši aizsardzības līdzekļi. Tāpat ir vērts atcerēties, ka augsne ap rozēm ir viegli uzirdināta, lai saknes varētu vieglāk uzņemt ūdeni un barības vielas.
Rožu kopšana pēc ziemas ir daudzpakāpju process, kas prasa pacietību un regularitāti. Pareiza apgriešana, regulāra mēslošana, pareiza laistīšana, mulčēšana un aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām ir galvenie pasākumi, kas noteiks jūsu rožu veselību un bagātīgu ziedēšanu.
Atcerieties, ka katram rožu veidam var būt nedaudz atšķirīgas prasības, tāpēc ir vērts pielāgot kopšanas metodes konkrētajām šķirnēm. Tikai tad jūsu dārzs uzziedēs pilnā krāšņumā un smaržā, un rozes kļūs par īstu dārza rotājumu.