Dārzkopība ir brīnišķīga un dabiska cilvēka nodarbe. Par to var lasīt Bībelē vai arī izmēģināt to ar savu pieredzi. Jūs varat izveidot skaistu dārzu, pilnu ar ziediem, vai likt lietā kultūraugu audzēšanu, nodrošinot sevi un savus tuviniekus ar pašu bioloģiski audzētiem dārzeņiem, augļiem un ogām.
Tomēr ir nepieciešamas zināmas zināšanas un prasmes, lai varētu baudīt ražu. Šajā rakstā mēs dalīsimies ar padomiem, kas palīdzēs jums sākt dārzkopības piedzīvojumu un ātrāk gūt panākumus. Nav svarīgi, ar ko vēlaties nodarboties vispirms: augļu koku, dekoratīvo krūmu vai ziemciešu audzēšanu. Šie padomi ir universāli un labi darbojas visos gadījumos.
Iepazīstieties ar dārzkopības pamatiem
Dārzkopībā, tāpat kā jebkurā citā jomā, pirms sākat praktizēt, ir jāzina teorija. Tas ietver izpratni par tādiem terminiem kā augsne, mēslošana, laistīšana, apgriešana un kaitēkļu apkarošana. Ir daudz grāmatu, rakstu un pat tiešsaistes resursu, kur var atrast nepieciešamo informāciju.
Padoms: izstaigājiet citus dārzus, izvēlieties skaistāko un aprunājieties ar tā īpašnieku. Pieredzējuši dārzkopji un mazdārziņu īpašnieki bieži vien labprāt dalās praktiskos padomos ar iesācējiem.
Izvēlieties pareizo vietu savam dārzam
Ļoti svarīgi ir izvēlēties pareizo vietu savam dārzam. Zemes gabalam jābūt labi apgaismotam, pasargātam no vēja un ar labi drenētu augsni. Jāņem vērā arī ūdens pieejamība un ērta piekļuve dārzam. Neizvēlieties zemes gabalu, kas atrodas ielejā, pat ja tas ir lētāks un jums šķiet, ka tas ir pasargāts no vēja. Tur saglabāsies auksts gaiss un mitrums, kas ievērojami kaitēs jūsu dārzam.
Padoms: apsveriet iespēju uzstādīt automātisku apūdeņošanas sistēmu vēl pirms stādīšanas uzsākšanas - tas ir liels laika un resursu ietaupījums.
Pārziniet savu augsni
Augsne ir veselīgu augu pamats. Noteikti pārbaudiet augsnes sastāvu un tās skābumu. Tas jums parādīs, kādas minerālvielas un mēslojumu dārzā jāievieš vispirms. Detektori augsnes ķīmisko parametru noteikšanai ir pieejami ikvienā dārza veikalā. Izmantojiet organiskās vielas, piemēram, kompostu vai kūtsmēslus. Tas palīdzēs uzlabot augsnes struktūru un sniegs augiem nepieciešamo barības vielu.
Padoms: Noteikti sējiet pākšaugus. Audlainie augi var piesaistīt slāpekli no gaisa, padarot to pieejamu citiem augiem. Sinepēm un rapšiem piemīt antimikrobiālas un pretsēnīšu īpašības, kas var palīdzēt cīnīties ar augsnes patogēniem.
Izvēlieties pareizos augus
Izvēloties augus savam dārzam, ņemiet vērā sava reģiona klimatiskos apstākļus un zemes gabala lielumu. Pievērsiet uzmanību arī augu saderībai un to kopšanas prasībām. Nelielā zemes gabalā neaudzējiet pārāk daudz augu, jo tas var radīt konkurenci par ūdeni un barības vielām.
Padoms: vienmēr pajautājiet stādaudzētavas pārdevējam par to, kādā salnu zonā atrodas augi, kurus plānojat iegādāties. Viens no galvenajiem pirmreizējo dārzkopju vilšanās iemesliem ir tas, ka ziemu neiztur daudzgadīgie augi. Nepieļaujiet šo kļūdu.
Pareizi kopjiet augus
Augus nepieciešams regulāri laistīt, mēslot un apgriezt. Laistīšanai jābūt pietiekamai, pārlieku liela laistīšana var kaitēt. Augi jāmēslo atbilstoši to vajadzībām, izmantojot organiskos vai minerālmēslus. Augu apgriešana palīdz veidot augu formu, likvidēt slimos vai bojātos zarus un stimulēt jaunu dzinumu augšanu.
Padoms: izdrukājiet un pie sienas savā darbarīku šķūnī vai verandā pakariniet vienkāršus noteikumus par dārza augu kopšanu - tie vienmēr ir atrodami bukletā, ko saņemat, tos iegādājoties, vai arī ir atrodami tiešsaistē. Vienkārši sekojiet norādījumiem. Rezultāti būs pārsteidzoši ne tikai jums, bet arī jūsu kaimiņiem.
Augu aizsardzība pret kaitēkļiem un slimībām
"Zaļā" dārzkopība, kurā netiek izmantoti augu aizsardzības līdzekļi, ir skaista iniciatīva. Kaitēkļi un slimības var nopietni kaitēt jūsu dārzam. Ja nevēlaties lietot ķimikālijas, izmantojiet dabiskas metodes to apkarošanai. Regulāri pārbaudiet savus augus, lai konstatētu slimību vai kaitēkļu pazīmes, un nekavējoties rīkojieties, ja rodas problēmas.
Padoms: Noteikti stādiet dārzā dabiskus "aizsargus", piemēram, samtenes vai nasturcijas. Vienkārši sējiet tās, kur vien ir vieta - dobju centrā vai malās, gar dārza celiņiem, zem kokiem un krūmiem. Dariet to katru gadu.
Pārklājiet augsni
Augsnes pārklājums palīdz saglabāt mitrumu, kavē nezāļu augšanu un aizsargā augu saknes no pārkaršanas un aukstuma. Kā mulču var izmantot organiskus materiālus, piemēram, salmus, sienu, mizu vai kompostu. Neizmetiet zāli no zāles pļāvēja - arī tā ir lielisks un bezmaksas augsnes segums dobēm un augiem.
Padoms: Iegādājieties zāles un zaru smalcinātāju - dārzā katru sezonu atradīsies materiāls, ko var sasmalcināt un izmantot kā augsnes segumu dobēm.
Esiet pacietīgi un uzmanīgi
Dārzkopība prasa pacietību un uzmanību. Nesagaidiet tūlītējus rezultātus un nenobīstieties, ja kaut kas neizdodas. Novērojiet savus dekoratīvos augus, pamaniet to augšanu un attīstību, nepieciešamības gadījumā veiciet izmaiņas kopšanā.
Padoms: katru gadu vai vēl labāk divas reizes gadā veiciet visu savu koku un dekoratīvo krūmu apgriešanu vai nolīgiet speciālistu, kas to izdarīs. Atrodiet tuvākās dārza augu audzētavas vai dārza centrus - vienmēr varat vienoties par darbinieka nolīgšanu vai apmācībām pareizai atzarošanai.
Nebaidieties eksperimentēt
Dārzkopība ir radošs process, kas ļauj eksperimentēt ar dažādiem augiem un kopšanas metodēm. Nebaidieties izmēģināt jaunas šķirnes, kombinēt dažādas augu sugas un izmantot dažādas audzēšanas metodes. Eksperimentēšana palīdzēs jums atrast to, kas vislabāk atbilst jūsu dārzam un klimatiskajiem apstākļiem.
Padoms: stādiet dārzā hortenziju šķirnes ar lielām lapām un rozā ziediem. Pirmkārt, tās izskatīsies skaisti. Otrkārt, izmantojot speciālus hortenziju krāsu mainošus mēslošanas līdzekļus, ko var iegādāties jebkurā dārzkopības veikalā, jūs katru sezonu varēsiet "pārkrāsot" ziedkopas visos zilajos, violetajos un zilajos toņos, nebojājot krūmu.
Izbaudiet šo procesu
Dārzkopībai ir jābūt jautrai. Izbaudiet augu audzēšanas procesu, vērojiet, kā tie aug, un novērojiet sava darba rezultātus. Neuztraucieties, ja kaut kas neizdodas - iespējams, tas vienkārši "nav jūsu" augs. Dārzkopība ir ne tikai iespēja izaudzēt savus dārzeņus un augļus, bet arī lielisks veids, kā atpūsties un relaksēties dabā.
Padoms: jau dārza plānošanas posmā atvēliet vietu atpūtas zonai ar segtu ugunskura vietu. Iegādājieties daudz saules lampu un virtenes un izvietojiet tās visā dārzā. Vakari tur kļūs brīnišķīgi un neaizmirstami!